Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się już za niecały miesiąc – 7 kwietnia. Druga jest zaplanowana na 21 kwietnia.
Kilka dni temu (8 marca) upłynął termin zgłaszania kandydatów do komisji wyborczych. Ich nazwiska zostaną ogłoszone 18 marca. Kandydatami do komisji wyborczej mogą zostać obywatele Polski mający więcej niż 18 lat, którzy nie są pozbawieni praw publicznych i wyborczych.
Za pracę podczas pierwszej tury wyborów przewodniczący okręgowej komisji otrzyma 900 złotych. Oznacza to wzrost wobec wynagrodzenia za podobną rolę w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych (gdy stawka wynosiła 800 złotych) oraz o wiele większą podwyżkę wobec wynagrodzenia za ostatnie wybory samorządowe z 2018 roku, gdy sięgało ono 380 złotych.
Szeregowy członek komisji zarobi teraz 700 złotych, podczas gdy rok temu było to 600 złotych, a w 2018 roku zaledwie 300 złotych.
Za pracę w komisji podczas drugiej tury przewidziano wynagrodzenie w wysokości 50 proc. stawek z pierwszej tury.
Dodatkowo członkom komisji przysługuje wolne od pracy w dzień wyborów oraz możliwość wzięcia kolejnego wolnego dnia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub pięciu dni po wyborach, ale już bez prawa do wynagrodzenia. Obydwie możliwości są dostępne dla chętnych osób.
samorzad.pap.pl