fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajStawki za pracę w komisjach wyborczych wzrosły o... 133 procent

Stawki za pracę w komisjach wyborczych wzrosły o… 133 procent

Rekordowo wysokie stawki wynagrodzeń przewidziano dla osób zasiadających w komisjach wyborczych podczas zbliżających się wyborów samorządowych.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się już za niecały miesiąc – 7 kwietnia. Druga jest zaplanowana na 21 kwietnia. 

Kilka dni temu (8 marca) upłynął termin zgłaszania kandydatów do komisji wyborczych. Ich nazwiska zostaną ogłoszone 18 marca. Kandydatami do komisji wyborczej mogą zostać obywatele Polski mający więcej niż 18 lat, którzy nie są pozbawieni praw publicznych i wyborczych.

Za pracę podczas pierwszej tury wyborów przewodniczący okręgowej komisji otrzyma 900 złotych. Oznacza to wzrost  wobec wynagrodzenia za podobną rolę w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych (gdy stawka wynosiła 800 złotych) oraz o wiele większą podwyżkę wobec wynagrodzenia za ostatnie wybory samorządowe z 2018 roku, gdy sięgało ono 380 złotych. 

Szeregowy członek komisji zarobi teraz 700 złotych, podczas gdy rok temu było to 600 złotych, a w 2018 roku zaledwie 300 złotych. 

Za pracę w komisji podczas drugiej tury przewidziano wynagrodzenie w wysokości 50 proc. stawek z pierwszej tury. 

Dodatkowo członkom komisji przysługuje wolne od pracy w dzień wyborów oraz możliwość wzięcia kolejnego wolnego dnia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub pięciu dni po wyborach, ale już bez prawa do wynagrodzenia. Obydwie możliwości są dostępne dla chętnych osób. 

samorzad.pap.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA