fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaKrajStawki za pracę w komisjach wyborczych wzrosły o... 133 procent

Stawki za pracę w komisjach wyborczych wzrosły o… 133 procent

Rekordowo wysokie stawki wynagrodzeń przewidziano dla osób zasiadających w komisjach wyborczych podczas zbliżających się wyborów samorządowych.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się już za niecały miesiąc – 7 kwietnia. Druga jest zaplanowana na 21 kwietnia. 

Kilka dni temu (8 marca) upłynął termin zgłaszania kandydatów do komisji wyborczych. Ich nazwiska zostaną ogłoszone 18 marca. Kandydatami do komisji wyborczej mogą zostać obywatele Polski mający więcej niż 18 lat, którzy nie są pozbawieni praw publicznych i wyborczych.

Za pracę podczas pierwszej tury wyborów przewodniczący okręgowej komisji otrzyma 900 złotych. Oznacza to wzrost  wobec wynagrodzenia za podobną rolę w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych (gdy stawka wynosiła 800 złotych) oraz o wiele większą podwyżkę wobec wynagrodzenia za ostatnie wybory samorządowe z 2018 roku, gdy sięgało ono 380 złotych. 

Szeregowy członek komisji zarobi teraz 700 złotych, podczas gdy rok temu było to 600 złotych, a w 2018 roku zaledwie 300 złotych. 

Za pracę w komisji podczas drugiej tury przewidziano wynagrodzenie w wysokości 50 proc. stawek z pierwszej tury. 

Dodatkowo członkom komisji przysługuje wolne od pracy w dzień wyborów oraz możliwość wzięcia kolejnego wolnego dnia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub pięciu dni po wyborach, ale już bez prawa do wynagrodzenia. Obydwie możliwości są dostępne dla chętnych osób. 

samorzad.pap.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA