Ława przysięgłych w Charlotte (Północna Karolina) przyznała 10 mln USD odszkodowania białemu mężczyźnie, który został zwolniony z pracy ze względu na swoją płeć i rasę.

Rekompensatę ma wypłacić sieć placówek medycznych Novant Health, w której David Duvall pracował między 2013 a 2018 rokiem. Firma nie zgadza się z wyrokiem i zapowiada apelację. Przedsiębiorstwo utrzymuje, iż wprowadzanie w nim programu równościowego nie miało wypływu na zakończenie współpracy z wiceprezesem ds. marketingu i komunikacji.

Novant Health jako oficjalny powód rozstania podaje niewystarczające wyniki, brak zaangażowania i słaby kontakt ze współpracownikami. Zwolniony udowodnił jednak w sądzie, iż były to przyczyny niemające wiele wspólnego ze stanem faktycznym.

Dawid Duvall swój pozew złożył w 2019 roku. Utrzymuje, że stracił pracę ze względu na swoją płeć i rasę. Naruszyło to przepisy ustawy o prawach obywatelskich, która zabrania dyskryminacji z tych względów w miejscu zatrudnienia. Za niego przyjęto dwie kobiety, z tego jedną czarnoskórą.

Co ciekawe firma Novant Health oficjalnie realizowała politykę mającą na celu zwiększenie różnorodności na wyższych stanowiskach menedżerskich. David Duvall był zwolennikiem tych rozwiązań i nawet uczestniczył w pracach zespołu, który nadzorował działania organizacji w tym zakresie. Finalnie przybrały one jednak paradoksalną formę, w której zwolnienie go miało być środkiem do osiągnięcia „różnorodności”.

foxnews.com

Poprzedni artykułEkonomia współdzielenia ma się w Polsce coraz lepiej
Następny artykułChiny ograniczają budowę drapaczy chmur