fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatSzwajcaria przyłącza się do unijnych sankcji wymierzonych w Rosję

Szwajcaria przyłącza się do unijnych sankcji wymierzonych w Rosję

Władze w Bernie ogłosiły, że przyłączą się do ostatniej rundy sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji.

Oznacza to, że Szwajcaria wprowadzi ograniczenia na transakcje z niektórymi rosyjskimi firmami państwowymi oraz zakaże świadczenia usług ratingowych dla podmiotów z Federacji Rosyjskiej.

Inne sankcje dotyczą wstrzymania eksportu dóbr luksusowych. Może to uderzyć w niektóre szwajcarskie firmy. W 2021 roku Rosja była 17 krajem świata pod względem środków przeznaczonych przez jej mieszkańców na zakup szwajcarskich zegarków, na które wydano 278 milionów dolarów.

Zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, Szwajcaria nie chciała przyłączać się do sankcji nakładanych na Rosję. Argumentowano iż może tu naruszyć jej neutralny status. Jednak po 10 dniach trwania konfliktu, Berno zaczęło stosować ograniczenia m.in. blokując import wielu produktów z Federacji Rosyjskiej. Utrudniono też dostęp Rosjan do usług szwajcarskiego sektora bankowego, które były popularne wśród oligarchów.

Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankowców szacuje, że należące do niego podmioty mają na swoich kontach ok. 200 miliardów franków szwajcarskich należących do podmiotów i obywateli z Rosji.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA