fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatSzwajcaria przyłącza się do unijnych sankcji wymierzonych w Rosję

Szwajcaria przyłącza się do unijnych sankcji wymierzonych w Rosję

Władze w Bernie ogłosiły, że przyłączą się do ostatniej rundy sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji.

Oznacza to, że Szwajcaria wprowadzi ograniczenia na transakcje z niektórymi rosyjskimi firmami państwowymi oraz zakaże świadczenia usług ratingowych dla podmiotów z Federacji Rosyjskiej.

Inne sankcje dotyczą wstrzymania eksportu dóbr luksusowych. Może to uderzyć w niektóre szwajcarskie firmy. W 2021 roku Rosja była 17 krajem świata pod względem środków przeznaczonych przez jej mieszkańców na zakup szwajcarskich zegarków, na które wydano 278 milionów dolarów.

Zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, Szwajcaria nie chciała przyłączać się do sankcji nakładanych na Rosję. Argumentowano iż może tu naruszyć jej neutralny status. Jednak po 10 dniach trwania konfliktu, Berno zaczęło stosować ograniczenia m.in. blokując import wielu produktów z Federacji Rosyjskiej. Utrudniono też dostęp Rosjan do usług szwajcarskiego sektora bankowego, które były popularne wśród oligarchów.

Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankowców szacuje, że należące do niego podmioty mają na swoich kontach ok. 200 miliardów franków szwajcarskich należących do podmiotów i obywateli z Rosji.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA