Władze w Bernie ogłosiły, że przyłączą się do ostatniej rundy sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji.

Oznacza to, że Szwajcaria wprowadzi ograniczenia na transakcje z niektórymi rosyjskimi firmami państwowymi oraz zakaże świadczenia usług ratingowych dla podmiotów z Federacji Rosyjskiej.

Inne sankcje dotyczą wstrzymania eksportu dóbr luksusowych. Może to uderzyć w niektóre szwajcarskie firmy. W 2021 roku Rosja była 17 krajem świata pod względem środków przeznaczonych przez jej mieszkańców na zakup szwajcarskich zegarków, na które wydano 278 milionów dolarów.

Zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, Szwajcaria nie chciała przyłączać się do sankcji nakładanych na Rosję. Argumentowano iż może tu naruszyć jej neutralny status. Jednak po 10 dniach trwania konfliktu, Berno zaczęło stosować ograniczenia m.in. blokując import wielu produktów z Federacji Rosyjskiej. Utrudniono też dostęp Rosjan do usług szwajcarskiego sektora bankowego, które były popularne wśród oligarchów.

Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankowców szacuje, że należące do niego podmioty mają na swoich kontach ok. 200 miliardów franków szwajcarskich należących do podmiotów i obywateli z Rosji.

Poprzedni artykułRosyjskie ultimatum dla zagranicznych firm: wracajcie teraz albo za 10 lat
Następny artykułNie tak łatwo kupić rosyjskie złoto