fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaŚwiatSzwecja ustawowo podwaja wynagrodzenia imigrantów

Szwecja ustawowo podwaja wynagrodzenia imigrantów

Władze w Sztokholmie znacznie podwyższyły minimalny próg wynagrodzenia, który muszą otrzymywać pracujący w kraju imigranci zarobkowi spoza Unii Europejskiej.

Nowe szwedzkie zasady wynagradzania obywateli innych państw wejdą w życie 1 listopada. Będą dotyczyć imigrantów zarobkowych pochodzących z państw nienależących do Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi każdy z nich będzie musiał zarabiać co najmniej 80 proc. średniego krajowego wynagrodzenia. Oznacza to, że obecna najniższa stawka, za którą mogą pracować, ulegnie podwojeniu – z 13 tysięcy szwedzkich koron (4,9 tys. złotych), do 26,5 tys. (10 tys. złotych). 

Władze w Sztokholmie twierdzą, że dzięki temu zminimalizowane zostanie zjawisko wyzysku imigrantów w miejscach pracy. 

Wynagrodzenia obcokrajowców już mających pozwolenie na pracę pozostaną na obecnym poziomie do momentu ich wygaśnięcia. Gdy poszczególne osoby będą ubiegać się o ich przedłużenie, to wtedy zastosowane zostaną już nowe przepisy i stawka wynagrodzenia obowiązująca w dniu składania wniosku. Podobnie dla ludzi, którzy dopiero chcą rozpocząć pracę w Szwecji. Aby móc legalnie wjechać do tego kraju, należy mieć potwierdzenie otrzymania odpowiedniej oferty pracy i gwarancję zatrudnienia. 

Dane Szwedzkiej Agencji Migracyjnej pokazują, że obecnie ok. 25 proc. pracujących w kraju imigrantów zarabia poniżej ustalonego progu. Są to osoby pracujące głównie w takich branżach jak usługi, sprzedaż, rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo czy rybołówstwo. 

getgis.org, schengenvisainfo.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA