fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaŚwiatTel Awiw najdroższym miastem na świecie

Tel Awiw najdroższym miastem na świecie

Według badania przeprowadzonego przez Economist Intelligence Unit (EIU) Tel Awiw jest najdroższym miastem do życia na świecie.

Izraelskie miasto awansowało na pozycję lidera z piątego miejsca, które zajmowało rok temu. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Paryż, Singapur, Zurych i Hong Kong. Za najtańsze miasta świata uznano Damaszek, Trypolis i Taszkient.

W rankingu uwzględniono 173 miasta. Uwzględnia on koszt towarów i usług w danej metropolii, ale nie bierze pod uwagę zmian cen nieruchomości.

Ceny w badanych miastach wzrosły średnio o 3,5 procent względem ostatniego roku – tylko koszt paliwa zwiększył się o 21 procent.

Tel Awiw zwyciężył głównie dzięki umocnieniu się szekla – izraelskiej waluty, wobec dolara, ale też przez najwyższe na świecie ceny alkoholu i transportu.

Największy skok w rankingu zanotował Teheran (z 79. na 29. miejsce), co jest spowodowane rosnącymi cenami w Iranie, wynikającymi z międzynarodowych sankcji nakładanych na ten kraj.

bbc.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA