fbpx
czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaEkologiaTo milionerzy zanieczyszczają naszą planetę

To milionerzy zanieczyszczają naszą planetę

Najbogatsi mieszkańcy całej Ziemi odpowiadają za znaczną część emisji dwutlenku węgla, którego redukcja jest przedmiotem wysiłków całej społeczności międzynarodowej.

Raport na temat emisji szkodliwych gazów z uwzględnieniem statusu majątkowego ich emitentów przygotował brytyjski dziennik „Guardian” we współpracy z organizacją humanitarną Oxfam, Sztokholmskim Instytutem Środowiska oraz szeregiem naukowców i ekspertów. Został on oparty na statystykach z 2019 roku, ponieważ jest to ostatni okres, dla którego są dostępne tak szerokie dane. 

W raporcie zdefiniowano, że za najbogatszych zostaje uznany 1 proc. populacji (liczący 77 milionów osób) charakteryzujący się zarobkami większymi niż równowartość 144 tysięcy dolarów rocznie. 

Odpowiadali oni za 16 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla, czyli tyle samo ile wyprodukowało 66 proc. (ponad 5 miliardów) najuboższych mieszkańców świata. 

Według raportów ONZ 91 proc. zgonów w krajach rozwijających się ma związek z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, jak powodzie, susze, upały czy pożary. Jednocześnie ich obywatele nie posiadają zgromadzonych oszczędności czy dostępu do rozwiniętego systemu ubezpieczeń i pomocy społecznej, z których mogliby korzystać, gdy niesprzyjające warunki zagrażają ich życiu i zdrowiu.

Guardian
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA