fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaKrajTrzynaste i czternaste emerytury będą i w tym roku ale… później niż...

Trzynaste i czternaste emerytury będą i w tym roku ale… później niż się spodziewano

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że w obecnym roku emerytury będą podlegać znacznej waloryzacji, a dodatkowo zostaną również wypłacone „trzynastki” i „czternastki”.

Zgodnie z deklaracją premiera „trzynastka” – w wysokości 1588 złotych brutto – ma trafić na konta emerytów w maju lub czerwcu. W poprzednich latach miało to miejsce już w kwietniu. „Czternastka” pojawi się na rachunkach osób pobierających świadczenia w drugiej połowie roku.

Wcześniej, od marca, nastąpi waloryzacja rent i emerytur. Ich wysokość wzrośnie o 14,8 proc. względem poprzedniego roku, przy zachowaniu warunku, że najmniejszy wzrost nie będzie mniejszy niż 250 złotych brutto.

– My w maksymalny sposób podnosimy emerytury i waloryzację emerytur, które będą najwyższe w tym roku w historii III Rzeczpospolitej. Nigdy nie było w wartościach bezwzględnych takiego łącznego przyrostu emerytur, gdzie minimalna emerytura i każda emerytura musi wzrosnąć co najmniej o 250 zł – podkreśla zasługi swojej administracji premier Mateusz Morawiecki.

Dodatkowo rząd już uruchomił szereg kolejnych programów mających na celu pomoc i aktywizację starszych osób – m.in. projekt Senior+ polegający na dofinansowaniu domów dziennych i świetlic, w których seniorzy mogą wspólnie spędzać czas.

gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA