fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatTysiące ludzi straci pracę przez podwyżkę pensji minimalnej

Tysiące ludzi straci pracę przez podwyżkę pensji minimalnej

Pizzerie w Kalifornii zapowiedziały zwolnienie tysięcy osób zajmujących się realizacją dostaw, ponieważ nie będą w stanie zapłacić im wyższej stawki pensji minimalnej.

Od 1 kwietnia wchodzi w życie w Kalifornii ustawa Assembly Bill 1228, która obejmie swoim działaniem pracowników lokali serwujących dania powszechnie nazywane fast food. 

20 dolarów na godzinę dla dostarczycieli pizzy

Zostanie powołana m.in. Rada Fast Food. W jej skład wejdzie 9 członków, w tym  przedstawiciele sieci gastronomicznych, franczyzobiorców i pracowników. Rada będzie miała za zadanie ustalenie zasad i koordynację działań mających na celu zapewnienie odpowiednich warunków pracy, wynagrodzeń czy szkoleń dla pracowników restauracji. Jej działanie będzie dotyczyć 550 tysięcy pracowników branży i niespełna 30 tysięcy lokali w całej Kalifornii. 

Jednocześnie wraz z wejściem w życie ustawy Assembly Bill 1228 podniesione zostanie minimalne wynagrodzenie pracowników branży: z obecnego poziomu 16 do 20 dolarów za godzinę. 

Pizza Hut woli aplikacje

Franczyzobiorcy popularnych sieci fast food (m.in. Pizza Hut) już zapowiadają, że nie będą w stanie płacić swoim pracownikom wyższych stawek i pożegnają się z częścią załogi. 

Jedna z firm zapowiedziała zwolnienie ponad 840 pracowników, a kolejna mówi o 1100 osobach, którym podziękuje za współpracę. Są to przede wszystkim ludzie realizujący dostawy. 

Pizza Hut przyznaje, że w związku ze zmianami przepisów zamierza zrezygnować z własnych dostaw i realizować je za pośrednictwem usług dostępnych w ramach takich aplikacji jak Uber Eats czy bliźniacze DoorDash i GrubHub. 

Inne sieci, jak McDonalds, zapowiadają, że koszty wynikające ze zmiany wysokości pensji minimalnej zamierzają zrekompensować wyższymi cenami swoich dań. 

nasdaq.com, latimes.com, www.littler.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA