fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaGospodarkaUkraina blokuje import drobiu z Polski

Ukraina blokuje import drobiu z Polski

Ukraina wprowadziła zakaz importu drobiu z całego terytorium Polski. Decyzja ukraińskich władz była spowodowana wystąpieniem ogniska rzekomego pomoru drobiu w województwie podlaskim.

Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, ocenił, że blokada importu drobiu z Polski na Ukrainę ma poważne konsekwencje dla polskich hodowców. Setki tysięcy piskląt, które zostały wcześniej zamówione przez ukraińskich kontrahentów, nie mogą trafić na Ukrainę, co powoduje ogromne zamieszanie cenowe na krajowym rynku. Choroba, która wystąpiła na terenie Polski nie stanowi zagrożenia dla ludzi, a hodowcy stosują odpowiednie szczepienia. Jego zdaniem zawieszenie eksportu powinno być ograniczone tylko do powiatów, w których wykryto ogniska chorobowe.

Pretekst dla Ukraińców

W związku z blokadą importu politycy Konfederacji zwrócili uwagę, że brak regionalizacji tej decyzji jest powodem do podejrzeń i wydaje się być tylko pretekstem dla Ukraińców do zatrzymania importu z całego kraju.

Konfederacja złożyła zapytanie do Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie rzeczywistej sytuacji handlowej i rozprzestrzeniania się choroby. Konieczne jest uzyskanie informacji na temat faktycznego stanu jej rozprzestrzenienia, zasięgu terytorialnego oraz ryzyka dalszej ekspansji.

Zaniepokojenie Konfederacji

Konrad Sajkowski, lider Konfederacji z okręgu elbląskiego zaznacza, że Ukraina podpisała umowy z Polską i Unią Europejską, które obejmują wzajemne zobowiązania w zakresie zdrowia zwierząt i regionalizacji. Konfederacja wyraża zaniepokojenie brakiem zaangażowania ze strony ukraińskiej w rozwiązanie sytuacji i wzywa polski rząd do działania w obronie interesów polskich hodowców. Politycy tej formacji oczekują także, że ukraińskie władze podejmą konstruktywne działania w celu przywrócenia handlu między oboma krajami.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jednolity rynek napotyka trudności

Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących wspólnego rynku UE napotyka trudności. W aktualnej kadencji działania Komisji Europejskiej przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80 proc.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA