fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaGospodarkaUkraina blokuje import drobiu z Polski

Ukraina blokuje import drobiu z Polski

Ukraina wprowadziła zakaz importu drobiu z całego terytorium Polski. Decyzja ukraińskich władz była spowodowana wystąpieniem ogniska rzekomego pomoru drobiu w województwie podlaskim.

Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, ocenił, że blokada importu drobiu z Polski na Ukrainę ma poważne konsekwencje dla polskich hodowców. Setki tysięcy piskląt, które zostały wcześniej zamówione przez ukraińskich kontrahentów, nie mogą trafić na Ukrainę, co powoduje ogromne zamieszanie cenowe na krajowym rynku. Choroba, która wystąpiła na terenie Polski nie stanowi zagrożenia dla ludzi, a hodowcy stosują odpowiednie szczepienia. Jego zdaniem zawieszenie eksportu powinno być ograniczone tylko do powiatów, w których wykryto ogniska chorobowe.

Pretekst dla Ukraińców

W związku z blokadą importu politycy Konfederacji zwrócili uwagę, że brak regionalizacji tej decyzji jest powodem do podejrzeń i wydaje się być tylko pretekstem dla Ukraińców do zatrzymania importu z całego kraju.

Konfederacja złożyła zapytanie do Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie rzeczywistej sytuacji handlowej i rozprzestrzeniania się choroby. Konieczne jest uzyskanie informacji na temat faktycznego stanu jej rozprzestrzenienia, zasięgu terytorialnego oraz ryzyka dalszej ekspansji.

Zaniepokojenie Konfederacji

Konrad Sajkowski, lider Konfederacji z okręgu elbląskiego zaznacza, że Ukraina podpisała umowy z Polską i Unią Europejską, które obejmują wzajemne zobowiązania w zakresie zdrowia zwierząt i regionalizacji. Konfederacja wyraża zaniepokojenie brakiem zaangażowania ze strony ukraińskiej w rozwiązanie sytuacji i wzywa polski rząd do działania w obronie interesów polskich hodowców. Politycy tej formacji oczekują także, że ukraińskie władze podejmą konstruktywne działania w celu przywrócenia handlu między oboma krajami.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Politycy Konfederacji przedstawili stanowisko partii w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście wygaśnięcia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie zwrócili uwagę na gigantyczny wzrost importu produktów rolnych ze wschodu.
2 MIN CZYTANIA

Polska chętnie zatrudnia obcokrajowców

Zwiększający się popyt na pracę oraz postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej są skłonni zatrudniać cudzoziemców, a polskie władze chętnie zgadzają się na sprowadzanie imigrantów zarobkowych – wynika z komunikatu FOR.
2 MIN CZYTANIA

Turcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Ostatnie lata to okres zmieniającej się jak w kalejdoskopie polityki pieniężnej Turcji, której stopy procentowe z roku na rok radykalnie raz rosną, raz maleją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA