fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaPodatkiUkraina likwiduje wojenne ulgi podatkowe dla firm

Ukraina likwiduje wojenne ulgi podatkowe dla firm

Ukraińskie firmy nie będą już mogły korzystać z preferencji podatkowych, które zostały im przyznane w zeszłym roku po rozpoczęciu wojny przez Rosję.

30 czerwca obecnego roku Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę nr 8401 zawieszającą preferencje, z których obecnie mogą korzystać ukraińskie przedsiębiorstwa. W połowie lipca nowe prawo zostało podpisane przez przewodniczącego parlamentu i przekazane do akceptacji prezydentowi. Wejdzie w życie prawdopodobnie od 1 sierpnia.

Było 2 procent – teraz będzie 5

Ulgi obowiązywały od 1 kwietnia 2022 roku. Zgodnie z nimi przedsiębiorstwa obowiązywał jeden podatek w wysokości 2 proc. od dochodu. Od sierpnia będzie on wynosił 5 proc. Zwolnienia zostaną zachowane dla firm, które są zarejestrowane w miejscach prowadzenia działań wojennych lub znajdują się pod rosyjską okupacją.

Kontroli nie będzie, ale kary już tak

Nadal wstrzymane zostaną kontrole podatkowe w większości przedsiębiorstw. Zgodnie z przyjętymi zasadami, na razie mogą się ich spodziewać tylko firmy zajmujące się produkcją lub handlem towarów objętych akcyzą oraz świadczące usługi płatnicze lub kredytowe. Od października przywrócone zostaną też kary za brak wystawienia dokumentów księgowych.

Powyższe zmiany były warunkiem, który Ukraina musiała spełnić, aby otrzymać kolejne pożyczki od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

sdm-partners.com, obozrevatel.com, weukraine.tv

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA