fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiUkraina likwiduje wojenne ulgi podatkowe dla firm

Ukraina likwiduje wojenne ulgi podatkowe dla firm

Ukraińskie firmy nie będą już mogły korzystać z preferencji podatkowych, które zostały im przyznane w zeszłym roku po rozpoczęciu wojny przez Rosję.

30 czerwca obecnego roku Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę nr 8401 zawieszającą preferencje, z których obecnie mogą korzystać ukraińskie przedsiębiorstwa. W połowie lipca nowe prawo zostało podpisane przez przewodniczącego parlamentu i przekazane do akceptacji prezydentowi. Wejdzie w życie prawdopodobnie od 1 sierpnia.

Było 2 procent – teraz będzie 5

Ulgi obowiązywały od 1 kwietnia 2022 roku. Zgodnie z nimi przedsiębiorstwa obowiązywał jeden podatek w wysokości 2 proc. od dochodu. Od sierpnia będzie on wynosił 5 proc. Zwolnienia zostaną zachowane dla firm, które są zarejestrowane w miejscach prowadzenia działań wojennych lub znajdują się pod rosyjską okupacją.

Kontroli nie będzie, ale kary już tak

Nadal wstrzymane zostaną kontrole podatkowe w większości przedsiębiorstw. Zgodnie z przyjętymi zasadami, na razie mogą się ich spodziewać tylko firmy zajmujące się produkcją lub handlem towarów objętych akcyzą oraz świadczące usługi płatnicze lub kredytowe. Od października przywrócone zostaną też kary za brak wystawienia dokumentów księgowych.

Powyższe zmiany były warunkiem, który Ukraina musiała spełnić, aby otrzymać kolejne pożyczki od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

sdm-partners.com, obozrevatel.com, weukraine.tv

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA