fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUkraina uruchomiła sprzedaż obligacji wojennych

Ukraina uruchomiła sprzedaż obligacji wojennych

Ministerstwo finansów Ukrainy oznajmiło, że zostały wyemitowane papiery wartościowe, z których dochód zostanie przeznaczy na wsparcie walczącej armii.

Oferta jest skierowana do obywateli Ukrainy, przedsiębiorstw i zagranicznych inwestorów. Koszt jednej, rocznej obligacji to 1000 hrywien (33 dolary).

W pierwszej rundzie emisji pozyskano 8,1 mld hrywien (277 mln dolarów).

Rząd założył też specjalne konto, na które można przelewać środki na pomoc dla walczących żołnierzy zarówno w tradycyjnych pieniądzach, jak również w kryptowalutach. Zebrano już na nie ponad 17 mln dolarów.

Cena funkcjonujących już na rynku ukraińskich obligacji gwałtownie spadła w ostatnich dniach. Tamtejszy rząd zapewnia jednak, że nie zamierza wstrzymywać się ze spłatami swoich zobowiązań i będzie je regularnie realizować.

ft.com, bloombergquint.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA