Obszerny raport na temat sytuacji życiowej i ekonomicznej migrantów z Ukrainy w Polsce oraz wpływu na nich pandemii i trwającej wojny opublikował Narodowy Bank Polski.
Zgodnie z zebranymi w nim danymi, Ukraińcy coraz częściej deklarują chęć pozostania w naszym kraju. Taką wolę wyraża 19 proc. uchodźców, którzy uciekli w czasie trwania obecnej wojny. Z osób, które przyjechały do Polski przed rozpoczęciem konfliktu zbrojnego w ich państwie, aż 55 proc. chce zostać na stałe. Jeszcze w 2020 roku zaledwie 24 proc. deklarowało podobne zamiary.
NBP zwraca uwagę na różnice w strukturze demograficznej Ukraińców, którzy przyjechali do Polski przed 24 lutego 2022 roku i po tym dniu. O ile wśród dorosłych osób z migracji przedwojennej kobiety stanowiły 54 proc. to było ich już 80 proc. wśród uchodźców napływających do Polski po agresji Rosji.
Ponieważ uchodźcami często byli rodzice (albo jeden rodzic, najczęściej matka) z dziećmi, to aż 40 proc. z nich otrzymuje świadczenie 500+.
Szybko rośnie też odsetek Ukraińców, którzy podejmują pracę. O ile w maju 2022 roku miało ją tylko 28 proc. uchodźców, to w listopadzie już 65 proc. z nich posiadało miejsce zatrudnienia.
nbp.pl