fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaKrajUkraińcy chcą zostać w Polsce na dłużej

Ukraińcy chcą zostać w Polsce na dłużej

Coraz więcej przebywających w naszym kraju obywateli Ukrainy deklaruje wolę pozostania w Polsce na stałe.

Obszerny raport na temat sytuacji życiowej i ekonomicznej migrantów z Ukrainy w Polsce oraz wpływu na nich pandemii i trwającej wojny opublikował Narodowy Bank Polski.

Zgodnie z zebranymi w nim danymi, Ukraińcy coraz częściej deklarują chęć pozostania w naszym kraju. Taką wolę wyraża 19 proc. uchodźców, którzy uciekli w czasie trwania obecnej wojny. Z osób, które przyjechały do Polski przed rozpoczęciem konfliktu zbrojnego w ich państwie, aż 55 proc. chce zostać na stałe. Jeszcze w 2020 roku zaledwie 24 proc. deklarowało podobne zamiary.

NBP zwraca uwagę na różnice w strukturze demograficznej Ukraińców, którzy przyjechali do Polski przed 24 lutego 2022 roku i po tym dniu. O ile wśród dorosłych osób z migracji przedwojennej kobiety stanowiły 54 proc. to było ich już 80 proc. wśród uchodźców napływających do Polski po agresji Rosji.

Ponieważ uchodźcami często byli rodzice (albo jeden rodzic, najczęściej matka) z dziećmi, to aż 40 proc. z nich otrzymuje świadczenie 500+.

Szybko rośnie też odsetek Ukraińców, którzy podejmują pracę. O ile w maju 2022 roku miało ją tylko 28 proc. uchodźców, to w listopadzie już 65 proc. z nich posiadało miejsce zatrudnienia.

nbp.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA