fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatUkrainie brakuje pieniędzy na wypłaty dla urzędników

Ukrainie brakuje pieniędzy na wypłaty dla urzędników

Ograniczenie międzynarodowej pomocy może doprowadzić do sytuacji, w której pracownicy ukraińskiej budżetówki nie otrzymają na czas wynagrodzenia.

Ukraińskie władze alarmują, że brak natychmiastowej pomocy z zewnątrz może doprowadzić do wstrzymania realizacji podstawowych zadań publicznych instytucji. 

Urzędnicy i emeryci mogą nie dostać pieniędzy

Ukraina może zostać zmuszona do odroczenia wypłat wynagrodzeń dla urzędników państwowych i emerytur, jeśli Unia Europejska i USA nie zapewnią obiecanej pomocy finansowej na początku przyszłego roku

– twierdzi wicepremier i minister gospodarki Julija Swyrydenko. 

Chodzi tu o wypłaty dla 500 tysięcy pracowników państwowej administracji, 1,4 miliona nauczycieli i 10 milionów emerytów. 

Aby nie doszło do takiej sytuacji Kijów potrzebuje w 2024 roku od zagranicznych partnerów 37 miliardów dolarów. 

Nowe podatki rozwiążą problem?

Pierwsze problemy pojawiają się już teraz. 5 miliardów dolarów otrzymanej w grudniu pomocy nie wystarczy na opłacenie wszystkich niezbędnych bieżących wydatków państwa. 

Ukraina próbuje też zwiększyć dochody swojego centralnego budżetu przez wprowadzenie nowego podatku od nadmiarowych dochodów osiągniętych przez banki czy zmniejszając kwoty przekazywane samorządom. Przez pierwsze 11 miesięcy obecnego roku dochody podatkowe państwa były większe od kwot zebranych w analogicznym okresie roku poprzedniego o równowartość 4,4 miliarda dolarów. 

ft.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA