fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaUnia chce zamknąć kopalnie tylnymi drzwiami

Unia chce zamknąć kopalnie tylnymi drzwiami

Wejście w życie unijnego rozporządzenia w sprawie redukcji emisji metanu uniemożliwi dalsze funkcjonowanie większości kopalni węgla w Polsce.

W grudniu 2022 r. Rada Unii Europejskiej osiągnęła porozumienie w sprawie konieczności ograniczenia emisji metanu. Projekt rozporządzenia przewiduje wprowadzenie od 2025 r. zakazu uwalniania do atmosfery i spalania w pochodni metanu ze stacji odmetanowania kopalń. W 2027 r. ograniczona ma być możliwość uwalniania metanu z szybów wentylacyjnych.

Interpelację w tej sprawie do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina przygotował poseł Robert Winnicki z Konfederacji. Zaznaczył w niej, że projekt unijnego rozporządzenia został zaakceptowany w grudniu przez Radę UE „bez sprzeciwu ze strony przedstawicieli rządu Rzeczypospolitej Polskiej”. Poseł pyta w interpelacji o prognozowane roczne wydobycie węgla w Polsce po roku 2027, jeśli metanowe rozporządzenie wejdzie w życie oraz ile miejsc pracy zostanie utracone w wyniku wejścia w życie tej dyrektywy.

Dodatkowo posła Winnickiego interesuje, z jakich źródeł rząd planuje uzupełnić niedobory węgla powstałe w wyniku wejścia w życie powyższego rozporządzenia oraz czy istnieją narzędzia umożliwiające weryfikację, czy węgiel importowany do Polski spoza Unii Europejskiej pochodzi z kopalni spełniających analogiczne wymogi redukcji emisji metanu.

Według wyliczeń think tanku Fundacja Instrat, 90 proc. całkowitych emisji metanu w Polsce pochodzi z wydobycia węgla kamiennego. Komisje ENVI i ITRE pracują nad ostateczną wersją projektu rozporządzenia. Głosowanie w Parlamencie Europejskim nad tym aktem prawnym odbędzie się prawdopodobnie w marcu lub kwietniu br.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA