fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska będzie regulować rynek reklamy politycznej

Unia Europejska będzie regulować rynek reklamy politycznej

Organy Unii Europejskiej przygotowały propozycję zmian prawa, których celem jest uregulowanie zasad funkcjonowania rynku reklam o charakterze politycznym.

Bruksela przygotowuje nowe przepisy dotyczące regulacji zasad publikowania reklam o charakterze politycznym. Tematem zajęto się, aby zminimalizować zjawisko manipulacji wyborczych czy ingerowania w proces elekcji przez zagraniczne podmioty. 

Czy polityka może być otwarta i uczciwa?

Proponowane prawo ma stanowić fundament otwartej i uczciwej debaty publicznej, opartej o obiektywne i przejrzyste informacje. 

Projekt w tej sprawie przygotował Parlament Europejski wraz z Radą UE. Swój entuzjazm wobec jego wprowadzenia wyraziła też Komisja Europejska. 

Zmiany zakładają konieczność wyraźnego oznaczenia reklam o charakterze politycznym. Jednocześnie będą musiały zawierać informacje na czyje zamówienie powstały i ile za nie zapłacono, a także jakich wyborów czy referendum dotyczą. Wszystkie reklamy dotyczące danej kampanii będą zgromadzone w jednym miejscu. 

Targetowanie będzie zakazane

Reklamy targetowane będą mogły być kierowane tylko do osób, które wyraźnie i bezpośrednio zgodziły się na wykorzystanie swoich danych do ich przygotowania. 

Za złamanie przepisów, przewidziano możliwość maksymalnej kary sięgającej 6 proc. wartości rocznych obrotów firmy będącej dostawcą nielegalnej reklamy. 

Nowe rozwiązania mają szansę wejść w życie najwcześniej w 2025 roku. 

consilium.europa.eu, ec.europa.eu, Reuters
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA