fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska chce naprawić świat za pomocą nowych podatków

Unia Europejska chce naprawić świat za pomocą nowych podatków

Ministrowie ds. europejskich Portugalii, Francji i Niemiec zaapelowali o wprowadzeni nowych opłat i podatków, z których Bruksela ma finansować realizację swoich ambitnych planów.

Przedstawiciele rządów trzech unijnych krajów opublikowali wspólną deklarację. Zaznaczają w niej, że zacieśnienie współpracy w ramach UE, podparte dodatkowymi środkami finansowymi, jest sposobem na stawienie czoła wyzwaniom, przez którymi stoi ta organizacja.

Wyzwania są ambitne

Ministrowie ds. europejskich swoich krajów: Portugalczyk Tiago Antunesem, Francuz Laurence Boone i Niemka Anna Lührmann spotkali się ze studentami w portugalskiej Limie podczas organizowanego przez Komisję Europejską obozu letniego. Politycy ci podzielają pogląd, zgodnie z którym UE ma do zrealizowania bardzo ambitne zadania w najbliższym czasie. Wynikają one m.in. z agresji Rosji na Ukrainę, postępującego kryzysu klimatycznego czy międzynarodowej konkurencji rynkowej.

Co może dać zwiększenie budżetu UE?

Ich zdaniem w obliczu tych wyzwań Unia Europejska powinna zwiększyć swój geostrategiczny potencjał polityczny, wojskowy i gospodarczy. Ma się to stać dzięki inwestycjom w innowacje, wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy.

Ponadto Bruksela powinna przygotować swój odpowiednik planu Marshalla dla Ukrainy oraz sfinansować pomoc rozwojową dla krajów Europy Wschodniej i Bałkanów.

Ministrowie podkreślają, że aby sprostać tym celom niezbędne będą „dodatkowe europejskie zasoby własne”, co oznacza zwiększenie podatków i opłat odprowadzanych przez państwa członkowskie do unijnego budżetu.

euractiv.com, politico.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA