fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska chce skonfiskować zamrożone rosyjskie miliardy

Unia Europejska chce skonfiskować zamrożone rosyjskie miliardy

Unijne władze prowadzą działania, których celem jest konfiskata rosyjskiego majątku przejętego na terytorium UE.

Serwis politico.eu dotarł do obszernego dokumentu Komisji Europejskiej, który opisuje i podsumowuje już podjęte przez unijne kraje działania wymierzone w objęte sankcjami rosyjskie podmioty i osoby. Zgodnie z nim, od początku konfliktu na Ukrainie w lutym, zamrożone zostały aktywa o wartości 68 mld euro.

Z tego rekordowe 50 mld euro zostało przejęte przez władze Belgii. Składały się na nie gotówka, papiery wartościowe czy np. luksusowe jachty należące do ponad 1200 Rosjan i 110 podmiotów z tego państwa. Drugie miejsce zajmuje Luksemburg, który zamroził majątek 5,5 mld euro.

W powyższych krajach, łącznie z Włochami, Niemcami, Irlandią, Austrią i Francją znajduje się 90 proc. zajętych w całej Unii Europejskiej rosyjskich aktywów.

Dodatkowo Bruksela informuje również o zamrożeniu rosyjskich rezerw walutowych. Ich przybliżona wartość na chwilę obecną jest szacowana na 33,8 mld euro.

Komisja Europejska czeka obecnie na decyzję Rady UE, która pozwoli dokonać konfiskaty mienia w przypadku udowodnienia uchylania się przed obowiązującymi sankcjami.

Politico zwraca uwagę, że w omawianym dokumencie Polska jest wymieniona jako państwo, które obecnie wstrzymuje działania zmierzające w kierunku wyznaczonym przez Brukselę. Jest to efektem braku odpowiednich przepisów prawa, które dopiero muszą zostać przez Warszawę wprowadzone.

politico.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA