fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatUnia Europejska chce skonfiskować zamrożone rosyjskie miliardy

Unia Europejska chce skonfiskować zamrożone rosyjskie miliardy

Unijne władze prowadzą działania, których celem jest konfiskata rosyjskiego majątku przejętego na terytorium UE.

Serwis politico.eu dotarł do obszernego dokumentu Komisji Europejskiej, który opisuje i podsumowuje już podjęte przez unijne kraje działania wymierzone w objęte sankcjami rosyjskie podmioty i osoby. Zgodnie z nim, od początku konfliktu na Ukrainie w lutym, zamrożone zostały aktywa o wartości 68 mld euro.

Z tego rekordowe 50 mld euro zostało przejęte przez władze Belgii. Składały się na nie gotówka, papiery wartościowe czy np. luksusowe jachty należące do ponad 1200 Rosjan i 110 podmiotów z tego państwa. Drugie miejsce zajmuje Luksemburg, który zamroził majątek 5,5 mld euro.

W powyższych krajach, łącznie z Włochami, Niemcami, Irlandią, Austrią i Francją znajduje się 90 proc. zajętych w całej Unii Europejskiej rosyjskich aktywów.

Dodatkowo Bruksela informuje również o zamrożeniu rosyjskich rezerw walutowych. Ich przybliżona wartość na chwilę obecną jest szacowana na 33,8 mld euro.

Komisja Europejska czeka obecnie na decyzję Rady UE, która pozwoli dokonać konfiskaty mienia w przypadku udowodnienia uchylania się przed obowiązującymi sankcjami.

Politico zwraca uwagę, że w omawianym dokumencie Polska jest wymieniona jako państwo, które obecnie wstrzymuje działania zmierzające w kierunku wyznaczonym przez Brukselę. Jest to efektem braku odpowiednich przepisów prawa, które dopiero muszą zostać przez Warszawę wprowadzone.

politico.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA