Unijne władze prowadzą działania, których celem jest konfiskata rosyjskiego majątku przejętego na terytorium UE.

Serwis politico.eu dotarł do obszernego dokumentu Komisji Europejskiej, który opisuje i podsumowuje już podjęte przez unijne kraje działania wymierzone w objęte sankcjami rosyjskie podmioty i osoby. Zgodnie z nim, od początku konfliktu na Ukrainie w lutym, zamrożone zostały aktywa o wartości 68 mld euro.

Z tego rekordowe 50 mld euro zostało przejęte przez władze Belgii. Składały się na nie gotówka, papiery wartościowe czy np. luksusowe jachty należące do ponad 1200 Rosjan i 110 podmiotów z tego państwa. Drugie miejsce zajmuje Luksemburg, który zamroził majątek 5,5 mld euro.

W powyższych krajach, łącznie z Włochami, Niemcami, Irlandią, Austrią i Francją znajduje się 90 proc. zajętych w całej Unii Europejskiej rosyjskich aktywów.

Dodatkowo Bruksela informuje również o zamrożeniu rosyjskich rezerw walutowych. Ich przybliżona wartość na chwilę obecną jest szacowana na 33,8 mld euro.

Komisja Europejska czeka obecnie na decyzję Rady UE, która pozwoli dokonać konfiskaty mienia w przypadku udowodnienia uchylania się przed obowiązującymi sankcjami.

Politico zwraca uwagę, że w omawianym dokumencie Polska jest wymieniona jako państwo, które obecnie wstrzymuje działania zmierzające w kierunku wyznaczonym przez Brukselę. Jest to efektem braku odpowiednich przepisów prawa, które dopiero muszą zostać przez Warszawę wprowadzone.

politico.eu

Poprzedni artykułTurcja zamknie rosyjskim tankowcom wyjście na świat
Następny artykułBRICS przyjmie nowych członków. Rosja i Chiny budują swój własny sojusz?