fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatUnia Europejska idzie na konfrontację z Chinami

Unia Europejska idzie na konfrontację z Chinami

Delegacja europarlamentarzystów udała się z oficjalną wizytą na Tajwan.

Siedmiu unijnych polityków należy do Komisji Specjalnej ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji (INGE). Przewodniczy im francuski eurodeputowany Raphael Glucksmann. Podczas wizyty w Republice Chińskiej, mają się spotkać z ważnymi przedstawicielami tamtejszych władz, m.in. minister cyfryzacji Audrey Tang.

Podróż europarlamentarzystów następuje kilka dni po wizycie w Brukseli szefa tajwańskiej dyplomacji, Josepha Wu. Wcześniej odwiedził on też Czechy i Słowację.

W ostatnich dniach w Brukseli przyjęto niewiążący dokument, wzywający Komisję Europejską do podjęcia działań, mających na celu przygotowanie dwustronnej umowy inwestycyjnej z Tajwanem.

Bezpośrednim zadaniem członków INGE ma być zdobycie wiedzy na temat tajwańskich metod przeciwdziałania dezinformacji szerzonej przez Chińską Republikę Ludową. Władze w Tajpej mają tu szczególnie doświadczenie, które może zostać wykorzystane w Europie. W czerwcu poprzedniego roku UE w oficjalnym komunikacie wymieniły Państwo Środka jako źródło dezinformacji.

Wizyta europarlamentarzystów jest kolejnym krokiem Brukseli, który może negatywnie wpłynąć na relacje z Pekinem. Wcześniej UE jednoznacznie poparły władze Litwy. Po zapowiedzi nawiązania bliższych relacji z Tajwanem, kraj ten spotkał się z ostrą reakcją ChRL, m.in. wycofaniem ambasadora i wprowadzeniem barier handlowych.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA