fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaUnia Europejska sfinansuje oczyszczenie Bałtyku z niemieckich chemikaliów

Unia Europejska sfinansuje oczyszczenie Bałtyku z niemieckich chemikaliów

W przyszłorocznym budżecie Unii Europejskiej zapisano środki, które zostaną przeznaczone na usunięcie z Bałtyku broni chemicznej z czasów II wojny światowej.

Starania o zabezpieczenie w UE funduszy na oczyszczenie Morza Bałtyckiego z chemikaliów zatopionych prawie 80 lat temu podejmowała Anna Fotyga, była szefowa polskiego MSZ, a obecnie eurodeputowana. 

Jej zdaniem należy cały czas prowadzić działania mające na celu mapowanie i monitorowanie składowisk broni chemicznej, która znajduje się na dnie morza. Parlament Europejski zamierza przeznaczyć w przyszłym roku 5 milionów euro na zapewnienie niezbędnych do tego zdolności i technologii. Mają one być też wykorzystane do systematycznego oczyszczania akwenu oraz zostać użyte w sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji ze względu na zagrożenie generowane przez zatopione, głównie przez Niemców, szkodliwe substancje. 

W 2021 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której zaznaczył konieczność zajęcia się problemem 50 tysięcy ton broni i szkodliwych chemikaliów, które zostały zatopione w Morzu Bałtyckim i wezwał do interwencji i współpracy w tej sprawie wszystkie instytucje Unii Europejskiej. 

pap.pl, oeil.secure.europarl.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA