fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaBiznesUnia Europejska wprowadza jawność wszystkich wynagrodzeń

Unia Europejska wprowadza jawność wszystkich wynagrodzeń

Unijne instytucje zawarły porozumienie dotyczące wprowadzenia obowiązku informowania przez wszystkich pracodawców o wysokości wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach w firmach.

Parlamentem Europejski i Rada Unii Europejskiej zawarły porozumienie w sprawie dyrektywy o środkach zapewniających przejrzystość wynagrodzeń.

Nowe przepisy zwiększą przejrzystość oraz możliwości egzekwowania zasady równości płac kobiet i mężczyzn oraz poprawią dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla ofiar dyskryminacji płacowej.

Pracodawcy zostaną zobowiązani do informowania o poziomie wynagrodzenia lub jego przedziale w ogłoszeniu o naborze lub przed rozmową kwalifikacyjną. Jednocześnie przedstawiciele firm prowadzących rekrutację nie będą mogli pytać kandydatów o ich zarobki w przeszłości.

Zatrudnione osoby uzyskają możliwość żądania od pracodawcy informacji dotyczącej indywidualnego oraz średniego poziomu wynagrodzenia, uwzględniającego płeć i kategorie pracowników wykonujących tę samą pracę lub o równej wartości. Prawo to będzie przysługiwać wszystkim pracownikom, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 100 pracowników zostaną dodatkowo zobowiązane do publikowania informacji na temat różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Pracownicy, którzy padli ofiarą dyskryminacji płacowej ze względu na płeć, będą mogli uzyskać odszkodowanie w wysokości zaległych wynagrodzeń i związanych z nimi premii lub płatności rzeczowych.

Państwa członkowskie mają obowiązek wprowadzić kary za naruszenie obowiązujących zasad.

Po sformalizowaniu akceptacji dyrektywy przez unijne instytucje państwa członkowskie będą miały trzy lata na ich wprowadzenie do swoich systemów prawnych.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA