fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaEkologiaUnia Europejska zdecydowała: koniec z marnowaniem żywności

Unia Europejska zdecydowała: koniec z marnowaniem żywności

Bruksela zamierza wdrożyć plan, zgodnie z którym zostanie maksymalnie zredukowana ilość żywności, która obecnie jest marnotrawiona i wyrzucana do śmieci.

Komisja Europejska chce aby w najbliższych latach zminimalizować ilość marnotrawionej żywności.

Ile żywności marnotrawią Europejczycy? 

Bruksela zwraca uwagę, że wyrzucane jedzenie negatywnie wpływa zarówno na budżety gospodarstw domowych, jak i na niepotrzebną utratę takich zasobów jak woda, energia czy środki produkcji rolnej. Wszystkie surowce i praca niezbędna do przetworzenia żywności idą na marne, gdy żywność trafia na śmietnik.

Zgodnie z danymi z 2020 roku, w całej Unii Europejskiej wyrzucono 59 mln ton żywności o łącznej wartości 132 mld euro, czyli średnio 131 kg na każdego mieszkańca. W wartościach bezwzględnych najwięcej jedzenia zmarnowano we Włoszech, Niemczech i Francji. Natomiast w przeliczeniu na jednego mieszkańca (średnio ponad 200 kilogramów) w Belgii, Danii, Grecji, Portugalii i na Cyprze.

Czy można wyrzucać mniej jedzenia? 

Zgodnie z aktualną unijną strategią, do 2030 roku ilość marnowanej żywności ma zostać zredukowana o 10 proc. podczas procesu produkcji i przetwórstwa, a o 30 proc. w sprzedaży i konsumpcji.

Obecnie już 17 państw UE stosuje zachęty finansowe, mające na celu przeciwdziałanie temu zjawisko. Chodzi tu głównie o zwolnienia z podatku VAT od żywności oddawanej za darmo.

joint-research-centre.ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA