fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaEkologiaUE redukuje emisje gazów, świat idzie w przeciwnym kierunku

UE redukuje emisje gazów, świat idzie w przeciwnym kierunku

Chociaż gospodarki państw Unii Europejskiej systematycznie ograniczają emisje gazów cieplarnianych, to ma to niewielki wpływ na zanieczyszczenia powstające na całym świecie.

Ostatnie 14 lat przyniosło w gospodarkach państwach Unii Europejskiej gwałtowny spadek emisji gazów przyczyniających się do zjawiska globalnego ocieplenia. 

Dane podsumowujące spadek emisji zanieczyszczeń w UE opublikował Eurostat. Obejmują one okres od początku 2008 (gdy rozpoczęto zbierać informacje na ten temat według określonej metodologii) do końca 2022 r. 

Unia ogranicza emisję

Zgodnie z opublikowanym raportem, w 2022 r. ilość gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności gospodarczej w Unii Europejskiej sięgną 3,6 mld ton ekwiwalentu CO₂.  Ekwiwalent to uniwersalna jednostka służąca do pomiaru emisji różnych gazów cieplarnianych, uwzględniająca przeliczenie ich ilości na równoważnik ilość dwutlenku węgla, generującego taki sam wpływ na globalne ocieplenie. 

Oznacza to, że ekwiwalent w poprzednim roku był o 22 proc. mniejszy od tego, który notowano w 2008 r. 

Największy udział w emisji ma działalność związana z produkcją energii czy gazu. Drugie miejsce zajmuje przemysł, a kolejne generowane są przez gospodarstwa domowe, budownictwo, transport, rolnictwo i rybołówstwo oraz górnictwo i wydobycie. W tym ostatnim sektorze zanotowano największy (o 40 proc.) spadek emisji między rokiem 2008, a 2022. 

Świat idzie w przeciwnym kierunku

Unijne wysiłki w tym kierunku niosą za sobą gigantyczne koszty kolejnych tzw. zielonych projektów, które ponoszą ostatecznie wszyscy mieszkańcy Wspólnoty. Tymczasem w skali globalnej można zauważyć odwrotne trendy. Dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) pokazują, że w latach 2008–2022 światowa emisja dwutlenku węgla powstałego w wyniku procesów przemysłowych i produkcji energii wzrosła o 15 proc., co oznacza, że inne kraje z potężną nawiązką przykrywają wysiłki Brukseli. 

www.iea.org, ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Na wojnie z elektrośmieciami. UE chce zwiększyć recykling urządzeń elektrycznych

Smartfony, tablety, pralki – w 2021 r. wygenerowano w UE 4,9 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. Unia uzgodniła prawo, dzięki któremu naprawy sprzętów będą bardziej opłacalne niż ich wyrzucanie. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim wejdzie ono w życie.
4 MIN CZYTANIA

Śmieci z Unii Europejskiej zalewają Turcję

Każdego roku z Unii Europejskiej są wywożone dziesiątki milionów ton śmieci, z tego największa część to odpady metalowe i żelazne.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA