fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiUnia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.

Bruksela chce, żeby państwa członkowskie płaciły do wspólnej kasy dodatkowe fundusze uzależnione od zysków największych korporacji. Unijni urzędnicy podkreślają, że ich pomysłu nie można nazwać „podatkiem”, ponieważ nakłada zobowiązania na rządu państw członkowskich, a nie bezpośrednio na przedsiębiorstwa.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej nowe zasady będą oparte na zasadzie CPOR, czyli pozyskaniu zasobów finansowych opartych o zyski przedsiębiorstw. Państwa będą pobierać 0,5 proc. od zysków największych korporacji.

Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone m.in. na realizację polityki klimatycznej, czy pokrycie wydatków pomocowych kierowanych do sektorów gospodarki szczególnie dotkniętych konsekwencjami wojny na Ukrainie.

Irlandia będzie poszkodowana

Szacunki pokazują, że w wyniku działania proponowanych zasad unijny budżet może zostać zasilony kwotą dodatkowych 16 miliardów euro rocznie.

Szczególnie duży udział będzie miała tu Irlandia, która ze względu na sprzyjające przepisy podatkowe jest miejscem, w którym międzynarodowe korporacje (Google, Facebook czy Apple) posiadają swoje siedziby obsługujące klientów w całej Unii Europejskiej. Rząd w Dublinie protestuje przeciwko propozycjom Komisji, ponieważ po ich wejściu w życie irlandzka składka do wspólnego budżetu wzrośnie o 1,5 mld euro – z obecnego poziomu 2,6 mld euro.

europarl.europa.eu, rte.ie

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA