fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiUnia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.

Bruksela chce, żeby państwa członkowskie płaciły do wspólnej kasy dodatkowe fundusze uzależnione od zysków największych korporacji. Unijni urzędnicy podkreślają, że ich pomysłu nie można nazwać „podatkiem”, ponieważ nakłada zobowiązania na rządu państw członkowskich, a nie bezpośrednio na przedsiębiorstwa.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej nowe zasady będą oparte na zasadzie CPOR, czyli pozyskaniu zasobów finansowych opartych o zyski przedsiębiorstw. Państwa będą pobierać 0,5 proc. od zysków największych korporacji.

Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone m.in. na realizację polityki klimatycznej, czy pokrycie wydatków pomocowych kierowanych do sektorów gospodarki szczególnie dotkniętych konsekwencjami wojny na Ukrainie.

Irlandia będzie poszkodowana

Szacunki pokazują, że w wyniku działania proponowanych zasad unijny budżet może zostać zasilony kwotą dodatkowych 16 miliardów euro rocznie.

Szczególnie duży udział będzie miała tu Irlandia, która ze względu na sprzyjające przepisy podatkowe jest miejscem, w którym międzynarodowe korporacje (Google, Facebook czy Apple) posiadają swoje siedziby obsługujące klientów w całej Unii Europejskiej. Rząd w Dublinie protestuje przeciwko propozycjom Komisji, ponieważ po ich wejściu w życie irlandzka składka do wspólnego budżetu wzrośnie o 1,5 mld euro – z obecnego poziomu 2,6 mld euro.

europarl.europa.eu, rte.ie

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Opublikowano projekt przepisów dotyczący dochodowych JPK

Od 1 stycznia 2025 r. dla największych podatników CIT obowiązkowe stanie się składanie JPK_KR. Równocześnie w życie wejdzie rozporządzenie MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA