fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaKrajUrzędnicy będą pracować do godziny 18 i dostaną pieniądze za nadgodziny

Urzędnicy będą pracować do godziny 18 i dostaną pieniądze za nadgodziny

W piątek 17 listopada weszło w życie zarządzenie Prezesa Rady Ministrów, które zobowiązuje państwowe urzędy do takiej organizacji pracy, aby przynajmniej raz w tygodniu mogły przyjmować interesariuszy do godziny 18.

Zarządzenie w sprawie godzin pracy urzędów zostało wydane 26 października i opublikowane w Monitorze Polskim 2 listopada. Jego zapisy mają być egzekwowane od 17 listopada br. 

Zgodnie z decyzją szefa rządu państwowe instytucje zostały zobowiązane do określonej organizacji pracy. Zgodnie z nią, przynajmniej raz w tygodniu, interesariusze mają mieć możliwość załatwienia swoich spraw w danym urzędzie między godziną 8 a 18. Nie określono tu konkretnych dni i każda jednostka będzie je wskazywać samodzielnie. 

Ponadto wprowadzono też możliwość pracy urzędów w sobotę. 

Zarządzenie stwierdza również, że praca poszczególnych osób należących do korpusu służby cywilnej powinna się zaczynać nie wcześniej niż o godzinie 7 i nie później niż o 10. 

1 stycznia 2024 roku wchodzą w życie kolejne przepisy dotyczące urzędników. Mianowicie będą mogli oni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Dotychczas za takie zaangażowanie przysługiwała im jedynie możliwość odebrania tego czasu jako wolnego. 

eli.gov.pl, gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA