fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaKrajW Polsce działa prawie 5 milionów firm

W Polsce działa prawie 5 milionów firm

W ostatnim roku o prawie 160 tysięcy wzrosła liczba przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce.

Na koniec 2022 r. do rejestru REGON było wpisanych 4 995 042 firmy, z tego 658 150 (czyli ponad 13 proc.) stanowiły podmioty z zawieszoną działalnością. Rok wcześniej było to 4 836 214 przedsiębiorstw wobec 558 720 (11,5 proc.) zawieszonych.

Oznacza to, że po wykluczeniu zawieszonych działalności łączna liczba firm wzrosła w całym 2022 r. z 4 277 494 do 4 336 892, czyli o niewiele ponad 1 procent.

Porównując grudzień z listopadem 2022 r. to nastąpił spadek – o 4,0 proc. – liczby nowo zarejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Stanowiły one 78,9 proc. z wszystkich nowo zarejestrowanych podmiotów w grudniu.

Wzrost nastąpił natomiast w liczbie nowo zarejestrowanych spółek, których było o 3,8 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Najwięcej z zarejestrowanych przedsiębiorstw będzie zajmować się handlem i naprawą pojazdów samochodowych, budownictwem, informacją i komunikacją oraz działalnością profesjonalną, naukową i techniczną.

stat.gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA