fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumW poszukiwaniu nowej reguły dla Eurolandu

W poszukiwaniu nowej reguły dla Eurolandu

Ostatnio w grze jest kolejny pomysł ratowania Eurolandu przed upadkiem. Chodzi o symetryczną regułę długu. Zanim o niej, krótkie wprowadzenie. Zgodnie z Paktem Stabilności i Wzrostu, dług publiczny w państwie należącym do strefy euro nie powinien przekraczać 60 proc. w relacji do produktu krajowego brutto zaś deficyt 3 proc. także w odniesieniu do wartości PKB. Jeśli jest inaczej należy podjąć działania aby tę sytuację zmienić, czyli mówiąc wprost zredukować wydatki budżetowe w celu ograniczenia deficytu. Cała reguła staje się problematyczna, kiedy do redukcji zadłużenia zmuszane jest państwo przechodzące spowolnienie lub wręcz wpadające w recesję. Wówczas naturalnym działaniem antycyklicznym powinno być zwiększenie nakładów publicznych, czyli wzrost deficytu. Jednak wtedy pojawia się ryzyko naruszenia reguł fiskalnych obowiązujących dla strefy, co grozi wlepieniem wysokich kar.

Niedawno wobec takiej groźby stanęła Italia. Na Włochy mogły zostać nałożone liczone w miliardach euro sankcje, gdyż poprzednia koalicja nie chciała się zgodzić na wymuszaną przez Komisję Europejską redukcję wydatków. Po roszadach rządowych nad Tybrem temat przycichł, warto jednak pamiętać, co działo się jeszcze kilka miesięcy temu. W takich sytuacjach pojawia się całkiem racjonalna argumentacja, że rekomendacje unijnych urzędników przypominają gaszenie pożaru benzyną i zamiast pomagać wyjść z trudności jeszcze je pogłębiają.

Problem ma głębsze podłoże. Strefa euro nie posiada wspólnego budżetu, z którego pogrążony w trudnościach kraj mógłby uzyskać wsparcie. Nie jest nim przecież mający wynosić paręnaście miliardów euro dodatek do wydatków budżetowych całej Unii. Dotąd jednak tylko to udało się wynegocjować przywódcom Eurolandu. Prawdziwego budżetu nie ma, ponieważ nie ma woli politycznej aby go wprowadzić. Tej woli nie mają przede wszystkim Niemcy, którzy uważają, że ów budżet byłby po prostu okazją do uwspólnotowienia długów, tymczasem Berlin jak ognia chce tego uniknąć.

W tych okolicznościach swoją propozycję przedstawiła Europejska Rada Fiskalna, gremium doradzające Komisji Europejskiej w sprawach budżetowych. Nosi on nazwę, jak wspomniano wcześniej, symetrycznej regulacji długu. Zasadniczo chodzi o to aby jedne państwa, te z lepszą sytuacją fiskalną, więcej wydawały, podczas gdy te bardziej zadłużone zmuszone są do oszczędności. Taka koordynacja miałaby pozwolić na uniknięcie zbytniego zaciskania pasa w całej strefie. Nietrudno się domyślić, że w pierwszej kolejności nowe rozwiązanie dotyczy właśnie Niemiec. Nad Renem od lat odnotowywana jest idąca w dziesiątki miliardów euro nadwyżka budżetowa. Jednak zamiast wydawać zaoszczędzone środki, nasi zachodni sąsiedzi wolą je chomikować. Czy jest szansa aby ich podejście się zmieniło? Niewiele na to wskazuje, wczytując się w wypowiedzi wicekanclerza i ministra finansów Olafa Scholza dojść raczej można do wniosku, że Niemcy nie mają za bardzo ochoty aby cokolwiek zmieniać. A jeśli już, to najpewniej na własnych warunkach, nie zaś pod przymusem czy w wyniku nacisków tych czy innych gremiów.

To wszystko pokazuje zaś poważny strukturalny problem obszaru wspólnego pieniądza. Nie jest on optymalnym obszarem walutowym, nie posiada także innych mechanizmów prowadzenia polityki gospodarczej, oprócz wspólnej polityki pieniężnej. Ta jednak nie wystarcza w obecnej sytuacji do tego aby rozruszać hamującą gospodarkę Eurolandu. Niekończące się dyskusje mające na celu doprowadzenie do powołania wspólnego budżetu dla unii walutowej kończą się natomiast rozwiązaniami pozornymi. Dogłębna reforma strefy euro nie jest w tych warunkach możliwa i jedynie co pozostaje to wegetacja w ramach status quo.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA