fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaEkologiaW Szkocji wycięli 16 milionów drzew żeby… zrobić miejsce pod wiatraki!

W Szkocji wycięli 16 milionów drzew żeby… zrobić miejsce pod wiatraki!

Władze Szkocji przyznały, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat wycięto miliony drzew aby wyczyścić powierzchnie pod budowę ekologicznych farm wiatrowych.

Karczowanie lasów w celu uzyskania terenów pozwalających na stawianie wiatraków stało się w Szkocji standardem.

Wycięli dużo ale posadzili znacznie więcej

Szkocka sekretarz ds. obszarów wiejskich Mairi Gougeon przyznaje, że od 2000 roku wycięto na terytorium tej części Wielkiej Brytanii 15,7 mln drzew, które łącznie zajmowały powierzchnię 7858 hektarów. Chodzi tu o działania przeprowadzone na obszarze zarządzanym przez Forestry and Land Scotland (FLS) czyli instytucji, zajmującej się m.in. gospodarką leśną na terenach państwowych. Redukcje zostały przeprowadzone aby zrobić miejsce dla powstających farm wiatrowych. Jednocześnie FLS zapewnia, że w tym samym czasie zasadzono 500 milionów nowych drzew.

Szkocja energią wiatrową stoi

Sekretarz podkreśla iż oczekuje od firm inwestujących w wiatraki, że zrekompensują te straty przez sadzenie drzew w innych miejscach.

Obecnie w Szkocji funkcjonują już elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 8,4 GW, czyli więcej niż połowa z wszystkich obiektów tego typu w całej Wielkiej Brytanii. Mogą one zapewnić dostawy prądu do 600 tysięcy gospodarstw domowych. Na najbliższe lata przewidziano dalsze rozszerzanie tych inwestycji.

Daily Telegraph

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA