fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEkologiaW Szkocji wycięli 16 milionów drzew żeby… zrobić miejsce pod wiatraki!

W Szkocji wycięli 16 milionów drzew żeby… zrobić miejsce pod wiatraki!

Władze Szkocji przyznały, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat wycięto miliony drzew aby wyczyścić powierzchnie pod budowę ekologicznych farm wiatrowych.

Karczowanie lasów w celu uzyskania terenów pozwalających na stawianie wiatraków stało się w Szkocji standardem.

Wycięli dużo ale posadzili znacznie więcej

Szkocka sekretarz ds. obszarów wiejskich Mairi Gougeon przyznaje, że od 2000 roku wycięto na terytorium tej części Wielkiej Brytanii 15,7 mln drzew, które łącznie zajmowały powierzchnię 7858 hektarów. Chodzi tu o działania przeprowadzone na obszarze zarządzanym przez Forestry and Land Scotland (FLS) czyli instytucji, zajmującej się m.in. gospodarką leśną na terenach państwowych. Redukcje zostały przeprowadzone aby zrobić miejsce dla powstających farm wiatrowych. Jednocześnie FLS zapewnia, że w tym samym czasie zasadzono 500 milionów nowych drzew.

Szkocja energią wiatrową stoi

Sekretarz podkreśla iż oczekuje od firm inwestujących w wiatraki, że zrekompensują te straty przez sadzenie drzew w innych miejscach.

Obecnie w Szkocji funkcjonują już elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 8,4 GW, czyli więcej niż połowa z wszystkich obiektów tego typu w całej Wielkiej Brytanii. Mogą one zapewnić dostawy prądu do 600 tysięcy gospodarstw domowych. Na najbliższe lata przewidziano dalsze rozszerzanie tych inwestycji.

Daily Telegraph

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA