Władze w Ankarze twierdzą, że geolodzy stwierdzili obecność na terytorium państwa gigantycznych pokładów metali ziem rzadkich.

Szacunki mówią o 694 milionach ton metali, które są możliwe do eksploatacji. Oznacza to, że Turcja może być drugim globalnym posiadaczem podobnych złóż za Chinami, które dysponują zapasami ponad 800 milionów ton.

Metale ziem rzadkich są bardzo ważne dla nowoczesnych urządzeń, zwłaszcza używanych w zielonych technologiach, jak np. samochody elektryczne, turbiny wiatrowe czy panele słoneczne. Są też wykorzystywane w elektronice użytkowej i nowoczesnym sprzęcie wojskowym.

Poszukiwania złóż w Turcji trwały ponad 10 lat. Zlokalizowano je w pobliżu znajdującego się w północno-zachodnim regionie kraju miasta Eskisehir.

Tureckie odkrycie może przynieść gruntowną zmianę na globalnym rynku metali ziem rzadkich. Obecnie jest on absolutnie zdominowany przez Państwo Środka, które zaspokaja nawet 98 proc. popytu na niektóre z nich w Unii Europejskiej.

Naukowcy podkreślają jednak, że tureckie złoża wymagają jeszcze weryfikacji pod względem jakości znajdujących się w nich minerałów.

dw.com

Poprzedni artykułInflacja w strefie euro jest największa od powstania waluty
Następny artykułBank Światowy: nie będzie ratunku dla Sri Lanki