fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatWęgry poniosły klęskę w walce z inflacją

Węgry poniosły klęskę w walce z inflacją

Inflacja na Węgrzech sięgnęła już najwyższego od dwudziestu lat poziomu, a wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku będzie jeszcze większa.

W ostatnich miesiącach władze w Budapeszcie wprowadziły szereg działań mających przeciwdziałać wzrostowi inflacji. Były to m.in. limity cenowe na wybrane produkty spożywcze (mleko, cukier, mąkę, olej roślinny, jajka i ziemniaki), które zostały przedłużone do końca kwietnia przyszłego roku. Ponadto władze utrzymują preferencyjne, dotowane przez państwo ceny paliw i wprowadzają kolejne podwyżki stóp procentowych, które są obecnie na rekordowym poziomie.

Mimo to inflacja w listopadzie wzrosła do 22,5 proc. Oznacza to, że pod względem jej wysokości Węgry są czwartym państwem w Europie, po krajach bałtyckich. Jednak György Matolcsy, prezes Węgierskiego Banku Narodowego przyznaje, że na początku przyszłego roku inflacja będzie prawdopodobnie jeszcze wyższa i sięgnie 25-27 proc.

Rząd Wiktora Orbana zapowiada, że w przyszłym roku podejmie działania mające na celu złagodzenie skutków inflacji wprowadzając m.in. 15-proc. podwyżkę emerytur i 16-proc. podwyżkę płacy minimalnej.

Jednocześnie wzrost gospodarczy w przyszłym roku ma sięgnąć 1,5 proc. PKB, wobec 5 proc. PKB w roku obecnym.

Reuter, newseu.cgtn.com, euractiv.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA