fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumWirtualny szczyt i wirtualne ustalenia

Wirtualny szczyt i wirtualne ustalenia

We czwartek odbył się szczyt przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej, którego tematem była odpowiedź wspólnoty na kryzys ekonomiczny spowodowany pandemią koronawirusa. Spotkanie miało charakter telekonferencji.

W świat poszedł komunikat o wielkich planowanych wydatkach mających wesprzeć europejską gospodarkę. Jak zawsze w takich wypadkach patrzeć trzeba jednak nie na deklaracje, ale na konkrety. A tych zwyczajnie nie ma. Padła obietnica uruchomienia tzw. Funduszu Ożywienia, to chyba ma być ten tzw. II Plan Marshalla, o jakim mówiła niedawno szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Sama nazwa brzmi zachęcająco, tyle że o tym instrumencie wsparcia finansowego dla państw członkowskich nie wiadomo praktycznie nic ponad to, jak ma się nazywać. Szczegóły ma opracować Komisja Europejska. Na ten moment nie wiemy zatem, czy środki z Funduszu Ożywienia będą zwrotne, czy bezzwrotne, według jakiego kryterium będą rozdzielane, a nawet skąd mają pochodzić. Nie wiadomo, na jakiś czas ma zostać powołany ów Fundusz i kto ma nim zarządzać. Nie ustalono nawet, jaka kwota ma się w nim znajdować ani jaka ma być jego relacja do Wieloletnich Ram Finansowych, znanych powszechnie budżetem Unii Europejskiej. Przypomnę tylko, że walka z koronawirusem trwa już od kilku miesięcy, a planowana pomoc będzie tym skuteczniejsza, im prędzej zostanie uruchomiona. Tymczasem mamy jedynie zapowiedź kolejnego szczytu, który ma się odbyć…w czerwcu.

Podobny problem dotyczy wzmiankowanego budżetu. Wcześniej zapowiadano, że ma wynosić około 1 proc. dochodu narodowego brutto UE. Teraz mowa jest o 2 proc. I znów pytanie, skąd wziąć na to pieniądze? Samo szafowanie sumami, bez żadnych jasnych ustaleń, to zwyczajne mydlenie oczu europejskiej opinii publicznej. Polska postuluje wprowadzenie nowych podatków, w tym od śladu węglowego czy transakcji finansowych. Może się jednak okazać, że w życie wejdzie opłata za emisję CO2, którą obłożone zostaną nie wielkie korporacje czy importowana spoza Unii produkcja, tylko państwa należące do Wspólnoty lub pochodzące z nich przedsiębiorstwa. Dla naszego kraju może to być ciężar nie do udźwignięcia. Podobny efekt może mieć tzw. podatek od plastiku. Unijni notable nie mają chyba zamiaru zająć się na serio sprawą wewnątrzwspólnotowych rajów podatkowych, to temat, na który zwraca uwagę polski premier. Tych jest bowiem całkiem sporo, tyle że od lat nikt nic z tym nie robi. Mało kogo obchodzi, że ich funkcjonowanie to kpina z tzw. europejskiej solidarności. Jak bowiem można o niej mówić, skoro jedne kraje członkowskie w praktyce okradają inne z należnych im wpływów podatkowych.

Mamy więc za sobą szczyt, z którego praktycznie nic nie wynika. A to, co wyniknąć może, budzi więcej niepokoju niż nadziei.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA