fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiWłochy przestraszyły się własnych pomysłów podatkowych

Włochy przestraszyły się własnych pomysłów podatkowych

Niespełna 24 godziny potrzebował włoski rząd, aby wycofać się z pierwotnej propozycji podatku od nadmiarowych zysków, który zostanie nałożony na sektor bankowy.

Premier Włoch Giorgia Meloni oznajmiła, że sektor bankowy zostanie obłożony jednorazowym 40-procentowym podatkiem od nadmiarowych zysków.

Czy można zarobić miliardy bez kiwnięcia palcem?

Podatek ma zostać zapłacony od marży odsetkowej, czyli zysku banków pochodzących z większych odsetek płaconych przez kredytobiorców, wynikających ze wzrostu stóp procentowych z ostatnich miesięcy. Zdaniem premier Meloni i wicepremiera Matteo Salviniego banki zarobiły w tym czasie miliardy euro bez kiwnięcia palcem. Dlatego redystrybucja części z tego zysku jest w pełni uzasadniona ekonomicznie i społecznie.

Podatek będzie, ale niższy

Ogłoszenie nowej daniny spowodowało natychmiastowe spadki wartości akcji włoskich banków na giełdzie. Po negatywnej reakcji rynków, w mniej niż 24 godziny po zapowiedzi jej wprowadzenia, rząd przedstawił korektę pierwotnego pomysłu. Przewiduje ona dodatkowy warunek, zgodnie z którym podatek nie może być większy niż 0,1 proc. wartości aktywów danego banku.

Oznacza to, że o ile pierwotna wersja podatku oznaczała, iż banki musiałyby odprowadzić do budżetu łącznie ok. 4,9 mld euro, to po zmianie będzie to 2,5 mld euro.

Wcześniej nadmiarowe zyski sektora bankowego zostały objęte specjalnymi podatkami w takich państwach jak Hiszpania czy Węgry.

Reuter, CNN, theguardian.com, BBC

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA