fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaPodatkiWłochy przestraszyły się własnych pomysłów podatkowych

Włochy przestraszyły się własnych pomysłów podatkowych

Niespełna 24 godziny potrzebował włoski rząd, aby wycofać się z pierwotnej propozycji podatku od nadmiarowych zysków, który zostanie nałożony na sektor bankowy.

Premier Włoch Giorgia Meloni oznajmiła, że sektor bankowy zostanie obłożony jednorazowym 40-procentowym podatkiem od nadmiarowych zysków.

Czy można zarobić miliardy bez kiwnięcia palcem?

Podatek ma zostać zapłacony od marży odsetkowej, czyli zysku banków pochodzących z większych odsetek płaconych przez kredytobiorców, wynikających ze wzrostu stóp procentowych z ostatnich miesięcy. Zdaniem premier Meloni i wicepremiera Matteo Salviniego banki zarobiły w tym czasie miliardy euro bez kiwnięcia palcem. Dlatego redystrybucja części z tego zysku jest w pełni uzasadniona ekonomicznie i społecznie.

Podatek będzie, ale niższy

Ogłoszenie nowej daniny spowodowało natychmiastowe spadki wartości akcji włoskich banków na giełdzie. Po negatywnej reakcji rynków, w mniej niż 24 godziny po zapowiedzi jej wprowadzenia, rząd przedstawił korektę pierwotnego pomysłu. Przewiduje ona dodatkowy warunek, zgodnie z którym podatek nie może być większy niż 0,1 proc. wartości aktywów danego banku.

Oznacza to, że o ile pierwotna wersja podatku oznaczała, iż banki musiałyby odprowadzić do budżetu łącznie ok. 4,9 mld euro, to po zmianie będzie to 2,5 mld euro.

Wcześniej nadmiarowe zyski sektora bankowego zostały objęte specjalnymi podatkami w takich państwach jak Hiszpania czy Węgry.

Reuter, CNN, theguardian.com, BBC

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA