fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiWłochy przestraszyły się własnych pomysłów podatkowych

Włochy przestraszyły się własnych pomysłów podatkowych

Niespełna 24 godziny potrzebował włoski rząd, aby wycofać się z pierwotnej propozycji podatku od nadmiarowych zysków, który zostanie nałożony na sektor bankowy.

Premier Włoch Giorgia Meloni oznajmiła, że sektor bankowy zostanie obłożony jednorazowym 40-procentowym podatkiem od nadmiarowych zysków.

Czy można zarobić miliardy bez kiwnięcia palcem?

Podatek ma zostać zapłacony od marży odsetkowej, czyli zysku banków pochodzących z większych odsetek płaconych przez kredytobiorców, wynikających ze wzrostu stóp procentowych z ostatnich miesięcy. Zdaniem premier Meloni i wicepremiera Matteo Salviniego banki zarobiły w tym czasie miliardy euro bez kiwnięcia palcem. Dlatego redystrybucja części z tego zysku jest w pełni uzasadniona ekonomicznie i społecznie.

Podatek będzie, ale niższy

Ogłoszenie nowej daniny spowodowało natychmiastowe spadki wartości akcji włoskich banków na giełdzie. Po negatywnej reakcji rynków, w mniej niż 24 godziny po zapowiedzi jej wprowadzenia, rząd przedstawił korektę pierwotnego pomysłu. Przewiduje ona dodatkowy warunek, zgodnie z którym podatek nie może być większy niż 0,1 proc. wartości aktywów danego banku.

Oznacza to, że o ile pierwotna wersja podatku oznaczała, iż banki musiałyby odprowadzić do budżetu łącznie ok. 4,9 mld euro, to po zmianie będzie to 2,5 mld euro.

Wcześniej nadmiarowe zyski sektora bankowego zostały objęte specjalnymi podatkami w takich państwach jak Hiszpania czy Węgry.

Reuter, CNN, theguardian.com, BBC

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA