fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatWojna handlowa Unii Europejskiej z USA poczeka na następnego prezydenta

Wojna handlowa Unii Europejskiej z USA poczeka na następnego prezydenta

Joe Biden podjął decyzję o przedłużeniu zwolnienia z ceł na stal i aluminium sprowadzane do Stanów Zjednoczonych z krajów Unii Europejskiej.

W roku 2018 administracja Donalda Trumpa rozpoczęła wojnę handlową mającą na celu ochronę krajowego przemysłu. Jej pierwszym krokiem było wprowadzenie ceł sięgających 25 procent na stal i 10 procent na aluminium sprowadzane do USA z Unii Europejskiej (ale też z innych państw całego świata). Bruksela wprowadziła w odpowiedzi cła na amerykańskie motocykle, alkohol czy motorówki. 

Ich pobierane zostało ograniczone w 2022 r. na okres dwóch lat przed kolejnego prezydenta, Joe Bidena. Unia również wstrzymała wtedy działanie ceł odwetowych. Zgodnie z decyzją Bidena pobór ceł został wstrzymany od sprzedaży z UE do USA 3,3 mln ton stali i 384 tys. ton aluminium rocznie, czyli wartości, które notowano przed wprowadzeniem restrykcji przez Trumpa. Nadwyżki handlu ponad te ilości są już objęte taryfami ustalonymi przez poprzedniego prezydenta. 

Okres wstrzymania poboru ceł dobiegnie końca na początku roku 2024. Waszyngton podjął teraz decyzję o kontynuowaniu ulgi do 31 grudnia 2025 r. Oznacza to, że o ich dalszym losie zdecyduje osoba, która wygra kolejne wybory prezydenckie w USA (zaplanowane na jesień 2024 r.). 

Reuter

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA