fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatWojna narkotykowa na granicy Syrii i Jordanii

Wojna narkotykowa na granicy Syrii i Jordanii

Od początku roku jordańskie samoloty przeprowadziły już co najmniej kilka bombardowań celów znajdujących się na terytorium sąsiedniej Syrii.

Władze w Damaszku twierdzą, że uderzenia jordańskich sił powietrznych zostały przeprowadzone wobec kilku celów znajdujących się w prowincji Sweida. Syryjski rząd sprzeciwia się tego typu działaniom na jego terytorium, zwłaszcza że w ich efekcie śmierć mieli ponieść cywile, w tym kobiety i dzieci. 

Jordania podkreśla, że akcja była wymierzona w handlarzy narkotyków, którzy przez granicę obydwu państw przemycają captagon. Są to tabletki z amfetaminą, których Syria jest głównym producentem. Przez Jordanię wiedzie ich szlak przerzutowy do bogatych krajów Zatoki Perskiej. 

USA już zapowiedziały zwiększenie pomocy przekazywanej Jordanii na ochronę granicy. Od 2011 roku, gdy rozpoczęła się wojna domowa w Syrii, Stany Zjednoczone przekazały jej na ten cel ok. miliard dolarów. 

Jordania twierdzi, że handel narkotykami jest wspierany przez Iran i Hezbollah. 

Szacuje się, że 80 procent światowej produkcji captagonu pochodzi z Syrii. Wartość jego sprzedaży jest szacowana na 57 miliardów dolarów, co jest kwotą przekraczającą dochody kolumbijskich karteli narkotykowych. Koszt jednej tabletki u dilerów wynosi równowartość 3 dolarów. 

apnews.com, aljazeera.com, politico.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA