fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaWschodnia Afryka stawia na geotermię

Wschodnia Afryka stawia na geotermię

Kenia jest obecnie siódmym największym producentem energii geotermalnej na świecie i przeciera szlaki w Afryce Wschodniej.

Jak czytamy w serwisie EuroNews.com, w kenijskiej Olkarii, na skraju Parku Narodowego Hell’s Gate, znajduje się pięć elektrowni geotermalnych, które wytwarzają około 800 MW energii. To wystarczy do zasilenia ponad 4 mln gospodarstw domowych rocznie. Eksploracja geotermalna wymaga oczywiście inwestycji. Jeden odwiert kosztuje około 500 mln USD. W geotermię w Kenii inwestuje m.in. Japonia. Za to cena energii geotermalnej jest bardzo niska i jest to energia czysta, bez emisji dwutlenku węgla.

– Przez ostatnie trzy lata mieliśmy wiele susz, ale kraj nie odczuł wpływu suszy dzięki wytwarzaniu energii z instalacji geotermalnych w Kenii – mówi Cyrus Karingithi z Geothermal Resource Development w Kengen. – Nasz potencjał geotermalny wynosi 10 GW z 23 lokalizacji, a to, co do tej pory zainstalowaliśmy, pochodzi tylko z dwóch lokalizacji, tutaj w Olkarii i małej elektrowni w Eburru. Mamy więc ogromny potencjał, który jest niewykorzystany. Nie sądzę, abyśmy wykorzystywali nawet jeden procent – dodaje.

Również sąsiednia Etiopia ma duży potencjał geotermalny. Szacuje się go również na około 10 GW energii elektrycznej. Z kolei w Dżibuti na razie produkcja energii geotermalnej jest w powijakach. Ale potencjał kraju sięga 1 GW, podczas gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi zaledwie kilkaset megawatów. Jest więc duże pole do inwestycji.

Ogromne podziemne ciepło Afryki Wschodniej napędza rewolucję w zakresie zielonej energii, prowadząc kraj po kraju w kierunku coraz większej produkcji energii odnawialnej.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA