fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieWydano 888 milionów. Korzyści brak

Wydano 888 milionów. Korzyści brak

Z roku na rok Agencja Badań Medycznych otrzymywała coraz więcej pieniędzy, a mimo to do końca czerwca 2022 r. jej działalność nie przyniosła wymiernych korzyści ani systemowi ochrony zdrowia, ani budżetowi państwa.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że choć Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Agencji Badań Medycznych ponad 888 mln zł, to pożytek z jej działalności dla pacjentów był niewielki. Co więcej, w latach 2023-2025 NFZ planuje przekazać ABM kolejne 1,3 mld zł, mimo że nie oceniała ona korzyści finansowych, jakie wspierane przez nią badania przynoszą budżetowi państwa i systemowi ochrony zdrowia. A taki obowiązek wynika z ustawy.

ABM nie prowadziła własnych badań

Utworzona w 2019 r. Agencja Badań Medycznych ma – zgodnie z ustawą – realizować zadania zlecane przez ministra zdrowia i własne badania naukowe oraz prace rozwojowe, a także finansować projekty wyłonione w drodze konkursu. Tymczasem w okresie objętym kontrolą NIK (marzec 2019 – czerwiec 2022) ABM nie inicjowała i nie prowadziła własnych badań, mimo zapewnionych na ten cel środków. Działania Agencji skupiały się przede wszystkim na organizowaniu konkursów, wyborze projektów badawczych i ich finansowaniu.

Nie zapomniano natomiast o sowitym wynagrodzeniu dla szefów agencji. W rezultacie wpisania ABM na listę podmiotów o szczególnym znaczeniu dla państwa, wynagrodzenie jej prezesa wzrosło w 2020 r. o ponad 58 proc., a w 2022 r. o niemal 96 proc. – do 47 tys. zł miesięcznie brutto. Same koszty funkcjonowania ABM w latach 2019-2022 (do 30 czerwca) wyniosły 49,1 mln zł, a z każdym kolejnym rokiem były wyższe – podaje NIK.

Brak korzyści finansowych

Co jednak najistotniejsze, w okresie objętym kontrolą NIK „większość dofinansowanych przez Agencję projektów badawczych wciąż była w trakcie realizacji, wobec tego nie uzyskano dzięki nim nowych rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia. ABM nie miała informacji, czy wspierane przez nią badania przyniosą korzyści finansowe budżetowi państwa i systemowi ochrony zdrowia, choć zgodnie z przepisami powinna co roku przeprowadzać analizy w tym zakresie”.

Źródło: NIK.gov.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA