fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaZdrowieWydano 888 milionów. Korzyści brak

Wydano 888 milionów. Korzyści brak

Z roku na rok Agencja Badań Medycznych otrzymywała coraz więcej pieniędzy, a mimo to do końca czerwca 2022 r. jej działalność nie przyniosła wymiernych korzyści ani systemowi ochrony zdrowia, ani budżetowi państwa.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że choć Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Agencji Badań Medycznych ponad 888 mln zł, to pożytek z jej działalności dla pacjentów był niewielki. Co więcej, w latach 2023-2025 NFZ planuje przekazać ABM kolejne 1,3 mld zł, mimo że nie oceniała ona korzyści finansowych, jakie wspierane przez nią badania przynoszą budżetowi państwa i systemowi ochrony zdrowia. A taki obowiązek wynika z ustawy.

ABM nie prowadziła własnych badań

Utworzona w 2019 r. Agencja Badań Medycznych ma – zgodnie z ustawą – realizować zadania zlecane przez ministra zdrowia i własne badania naukowe oraz prace rozwojowe, a także finansować projekty wyłonione w drodze konkursu. Tymczasem w okresie objętym kontrolą NIK (marzec 2019 – czerwiec 2022) ABM nie inicjowała i nie prowadziła własnych badań, mimo zapewnionych na ten cel środków. Działania Agencji skupiały się przede wszystkim na organizowaniu konkursów, wyborze projektów badawczych i ich finansowaniu.

Nie zapomniano natomiast o sowitym wynagrodzeniu dla szefów agencji. W rezultacie wpisania ABM na listę podmiotów o szczególnym znaczeniu dla państwa, wynagrodzenie jej prezesa wzrosło w 2020 r. o ponad 58 proc., a w 2022 r. o niemal 96 proc. – do 47 tys. zł miesięcznie brutto. Same koszty funkcjonowania ABM w latach 2019-2022 (do 30 czerwca) wyniosły 49,1 mln zł, a z każdym kolejnym rokiem były wyższe – podaje NIK.

Brak korzyści finansowych

Co jednak najistotniejsze, w okresie objętym kontrolą NIK „większość dofinansowanych przez Agencję projektów badawczych wciąż była w trakcie realizacji, wobec tego nie uzyskano dzięki nim nowych rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia. ABM nie miała informacji, czy wspierane przez nią badania przyniosą korzyści finansowe budżetowi państwa i systemowi ochrony zdrowia, choć zgodnie z przepisami powinna co roku przeprowadzać analizy w tym zakresie”.

Źródło: NIK.gov.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Druzgocące raporty NIK o walce rządu z pandemią

Najwyższa Izba Kontroli upubliczniła wyniki trzech kontroli dotyczących walki z pandemią COVID-19. Ustalenia kontroli są druzgocące dla państwowego systemu ochrony zdrowia w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Zawiadomienie do prokuratury na ministra Niedzielskiego

Przedstawiciele Konfederacji złożyli oficjalne zawiadomienie do prokuratury w sprawie wpisu na Twitterze ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA