fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatWydatki na social w UE wzrosły, ale jednocześnie… zmalały

Wydatki na social w UE wzrosły, ale jednocześnie… zmalały

W 2022 roku wyraźnie wzrosły kwoty, które państwa należące do Unii Europejskiej wydały na świadczenia zabezpieczenia społecznego swoich mieszkańców.

W ubiegłym roku wszystkie państwa UE przeznaczyły na cele socjalne 4,307 bln euro, co oznacza ich wzrost o 3 proc. w porównaniu do roku 2021. 

Jedynym państwem, w którym zanotowano spadek tego rodzaju wydatków była Malta, gdzie zredukowano je o 5 proc. W Irlandii natomiast pozostały one w 2022 roku na takim samym poziomie jak w 2021. 

U wszystkich pozostałych członków UE zanotowano wzrost funduszy przeznaczanych na świadczenia socjalne dla mieszkańców. Ich rekordowy przyrost miał miejsce w Bułgarii (aż o 28 proc.), na Cyprze (18 proc.) i Węgrzech (10 proc.). W Polsce było to 7 proc., co daje nam 7. miejsce pod tym względem ze wszystkich państw Unii. 

Socjal niby rośnie, a jednak spada

Mimo coraz większych bezwzględnych kwot kierowanych na programy socjalne w UE, to w 2022 roku stanowiły one mniejszy odsetek PKB krajów członkowskich niż rok wcześniej. Wynika to z dużej dynamiki wzrostu gospodarczego w całej Unii w poprzednim roku, co było efektem odbicia po pandemii COVID-19. Biorąc pod uwagę to kryterium, wydatki socjalne wzrosły tylko na Cyprze, w Bułgarii i Luksemburgu, a w pozostałych państwach uległy redukcji. 

Sumarycznie największą część swojego PKB na socjal przeznacza Francja (32 proc.), Austria i Włochy (po 30 proc.). Średnia dla całej UE wynosi 27 proc. Polska jest pod tym względem na 14. miejscu w Unii, z wynikiem nieznacznie ponad 20 proc. 

Za wydatki socjalne uważa się środki przeznaczane m.in. na emerytury, renty, zasiłki chorobowe i kierowane na służbę zdrowia, a także świadczenia otrzymywane przez osoby niepełnosprawne, bezrobotne czy społeczne programy mające na celu wsparcie dzieci czy rodzin. 

ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA