fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatWydatki na social w UE wzrosły, ale jednocześnie… zmalały

Wydatki na social w UE wzrosły, ale jednocześnie… zmalały

W 2022 roku wyraźnie wzrosły kwoty, które państwa należące do Unii Europejskiej wydały na świadczenia zabezpieczenia społecznego swoich mieszkańców.

W ubiegłym roku wszystkie państwa UE przeznaczyły na cele socjalne 4,307 bln euro, co oznacza ich wzrost o 3 proc. w porównaniu do roku 2021. 

Jedynym państwem, w którym zanotowano spadek tego rodzaju wydatków była Malta, gdzie zredukowano je o 5 proc. W Irlandii natomiast pozostały one w 2022 roku na takim samym poziomie jak w 2021. 

U wszystkich pozostałych członków UE zanotowano wzrost funduszy przeznaczanych na świadczenia socjalne dla mieszkańców. Ich rekordowy przyrost miał miejsce w Bułgarii (aż o 28 proc.), na Cyprze (18 proc.) i Węgrzech (10 proc.). W Polsce było to 7 proc., co daje nam 7. miejsce pod tym względem ze wszystkich państw Unii. 

Socjal niby rośnie, a jednak spada

Mimo coraz większych bezwzględnych kwot kierowanych na programy socjalne w UE, to w 2022 roku stanowiły one mniejszy odsetek PKB krajów członkowskich niż rok wcześniej. Wynika to z dużej dynamiki wzrostu gospodarczego w całej Unii w poprzednim roku, co było efektem odbicia po pandemii COVID-19. Biorąc pod uwagę to kryterium, wydatki socjalne wzrosły tylko na Cyprze, w Bułgarii i Luksemburgu, a w pozostałych państwach uległy redukcji. 

Sumarycznie największą część swojego PKB na socjal przeznacza Francja (32 proc.), Austria i Włochy (po 30 proc.). Średnia dla całej UE wynosi 27 proc. Polska jest pod tym względem na 14. miejscu w Unii, z wynikiem nieznacznie ponad 20 proc. 

Za wydatki socjalne uważa się środki przeznaczane m.in. na emerytury, renty, zasiłki chorobowe i kierowane na służbę zdrowia, a także świadczenia otrzymywane przez osoby niepełnosprawne, bezrobotne czy społeczne programy mające na celu wsparcie dzieci czy rodzin. 

ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA