Xiaomi – jeden z największych producentów smartfonów na świecie podjął decyzję o zwolnieniu 3 proc. swoich pracowników. Oznacza to, że pracę w firmie straci ok. 900 osób.

Zwolnienia w Xiaomi to efekt słabych wyników przedsiębiorstwa. W drugim kwartale br. wartość sprzedaży sięgnęła poziomu 70,71 mld juanów, co oznacza spadek o 20 proc. względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Czas między kwietniem a czerwcem był drugim kolejnym kwartałem, w którym Xiaomi notowało podobne spadki, co ma miejsce pierwszy raz w historii firmy.

Smartfony tej chińskiej marki są na trzecim miejscu na świecie (za Samsungiem i Apple) i na drugim w Polsce (za Samsungiem), biorąc pod uwagę liczbę osób, które ich używają.

Władze Xiaomi twierdzą, że słabe wyniki są efektem pandemii COVID-19, a także trudnej sytuacji gospodarczej na całym świecie, tzn. inflacji i wysokich cen surowców.

Według danych z maja br. bezrobocie w Chinach utrzymuje się na poziomie 5,9 proc. Poziom ten nie uwzględnia jednak ok. 300 milionów ludzi migrujących po kraju i wykonujących dorywcze prace. Wśród osób w wieku 16-24 lat bezrobocie wynosi już ponad 18 proc., co oznacza wzrost o 4 proc. względem poprzedniego roku.

livemint.com, lemonde.fr

Poprzedni artykułJak Niemcy walczą z kryzysem energetycznym? Obniżają podatki!
Następny artykułCzy 25 proc. brytyjskich gospodarzy chce wyrzucić ukraińskich uchodźców?