Zaledwie 8,5 procent z działających w Rosji zachodnich firm wycofało się z tego rynku po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.

Obszerny raport na temat obecności w Rosji firm z państw Unii Europejskiej i grupy G7 opublikowała organizacja Social Science Research Network (SSRN). Zgodnie z zawartymi w nim informacjami zdecydowana większość działających w Rosji firm pochodzących z UE i państw należących do G7 pozostała w tym kraju po inwazji na Ukrainę.

Zaledwie 8,5 procent z obecnych w Federacji Rosyjskiej zachodnich przedsiębiorstw zamknęło tam swoją działalność. Warto też zaznaczyć, że twórcy raportu przyjęli założenie, zgodnie z którym, jeżeli dana firma posiadała w Rosji kilka spółek zależnych, to wycofanie się chociaż jednej po 24 lutego 2022 roku było uznane za „zamknięcie działalności”.

Najwięcej wycofało się przedsiębiorstw z USA (ponad 18 procent) i Japonii (15 procent). Rosję opuściło 8,3 procent firm mających siedzibę na terytorium Unii Europejskiej. Najmniej chętnie kończyły swoją działalność w państwie Władimira Putina przedsiębiorstwa niemieckie.

Całkowicie swoje biznesy w Rosji zamknęły takie marki jak Ford, Renault, McDonald’s, Ikea czy Shell.

Nadal pozostały tam jednak m.in.: dostawca dóbr konsumpcyjnych – brytyjski Unilever, amerykańska sieć restauracji Subway czy włoski producent makaronów Barilla.

politico.eu, papers.ssrn.com

Poprzedni artykułKonfederacja: Sejm zakładem drobiu
Następny artykułTrzęsienie ziemi skurczy gospodarkę Turcji o 10 procent