Kilka dni po wizycie w USA prezydenta Ukrainy, amerykańskie władze przegłosowały kolejny, potężny pakiet pomocy dla rządu w Kijowie.

Kolejne fundusze zostały już zaakceptowane przez Senat i Izbę Reprezentantów. Teraz czekają jeszcze na podpis prezydenta Joe Bidena.

Przyjęte propozycje zawierają pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 45 miliardów dolarów czyli o 7 miliardów więcej niż pierwotnie wnioskował do Kongresu prezydent.
Tylko w obecnym roku Waszyngton przekazał już temu krajowi wsparcie w wysokości ok. 50 miliardów dolarów. Jednym z najważniejszych jego elementów są baterie rakiet Patriot. Waszyngton już obiecał przekazanie tego systemu, który ma  pomóc Ukrainie w obronie swojej przestrzeni powietrznej przed atakami rakiet i samolotów wroga. W ostatnich miesiącach sparaliżowały one system energetyczny całego państwa.

Zachód konsekwentnie odmawia jednak Kijowowi najnowszych czołgów czy artylerii dalekiego zasięgu, która mogła by razić cele daleko od linii frontu i sięgać swoimi pociskami na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Zaproszenie Wołodymyra Zełenskiego do USA i jego przemówienie przed Kongresem jest powszechnie uznawane za wyraz wsparcia Ameryki dla władz w Kijowie, które przełoży się na dostawy zaopatrzenia broni.

voanews.com

Poprzedni artykułGranatnik z Ukrainy i łapówka z Kataru
Następny artykułWigilijne cuda wojny 1914 roku