fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFinanseZimbabwe wprowadza złote monety, aby walczyć z inflacją

Zimbabwe wprowadza złote monety, aby walczyć z inflacją

Władze Zimbabwe wypuściły na rynek złote monety, które mają pomóc w walce z inflacją.

Pierwsza partia złotych monet liczy 2 tysiące sztuk. Zostały wykonane z 22-karatowego złota, a każda waży 33,93 grama. Cena sztuki wynosi 1823,8 dolara amerykańskiego. Będzie ona aktualizowana każdego dnia na podstawie komunikatu o wartości kruszcu, publikowanego co dzień przez London Bullion Market Association (do ceny zostanie dodane 5 procent kosztów produkcji i dystrybucji).

Monetę nazwano Mosi-oa-Tunya czyli „Grzmiący Dym”, co odnosi się do lokalnego określenia Wodospadu Wiktorii, znajdującego się na granicy Zimbabwe z Zambią.

Władze zachęcają do kupna złotych monet osoby chcące chronić swój majątek przed spadkiem siły nabywanej tradycyjnego pieniądza.

Zimbabwe od dekad zmaga się z potężną inflacją. W latach 2008-2009, gdy krajem rządził dyktator Robert Mugabe, sięgnęła ona astronomicznego poziomu kilkudziesięciu tryliardów procent rocznie. Zaprzestano wtedy emisji własnej waluty i zastąpiono ją obcymi – głównie dolarem amerykańskim. Obecnie inflacja wynosi prawie 200 proc., a od kilku lat trwa stopniowy powrót do stosowania narodowego pieniądza.

BBC, Reuters

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już na wojnę tyle, ile Polska wyda w tym roku na… wszystko!

Rosja wydała już na działania zbrojne na Ukrainie ponad 200 miliardów dolarów, a koszty poniesione przez całą gospodarkę tego kraju będą wielokrotnie wyższe.
< 1 MIN CZYTANIA