fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseZimbabwe wprowadza złote monety, aby walczyć z inflacją

Zimbabwe wprowadza złote monety, aby walczyć z inflacją

Władze Zimbabwe wypuściły na rynek złote monety, które mają pomóc w walce z inflacją.

Pierwsza partia złotych monet liczy 2 tysiące sztuk. Zostały wykonane z 22-karatowego złota, a każda waży 33,93 grama. Cena sztuki wynosi 1823,8 dolara amerykańskiego. Będzie ona aktualizowana każdego dnia na podstawie komunikatu o wartości kruszcu, publikowanego co dzień przez London Bullion Market Association (do ceny zostanie dodane 5 procent kosztów produkcji i dystrybucji).

Monetę nazwano Mosi-oa-Tunya czyli „Grzmiący Dym”, co odnosi się do lokalnego określenia Wodospadu Wiktorii, znajdującego się na granicy Zimbabwe z Zambią.

Władze zachęcają do kupna złotych monet osoby chcące chronić swój majątek przed spadkiem siły nabywanej tradycyjnego pieniądza.

Zimbabwe od dekad zmaga się z potężną inflacją. W latach 2008-2009, gdy krajem rządził dyktator Robert Mugabe, sięgnęła ona astronomicznego poziomu kilkudziesięciu tryliardów procent rocznie. Zaprzestano wtedy emisji własnej waluty i zastąpiono ją obcymi – głównie dolarem amerykańskim. Obecnie inflacja wynosi prawie 200 proc., a od kilku lat trwa stopniowy powrót do stosowania narodowego pieniądza.

BBC, Reuters

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA