fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaTransportAutonomiczne ciężarówki bez kierowców przyszłością Ameryki

Autonomiczne ciężarówki bez kierowców przyszłością Ameryki

Według naukowców z Uniwersytetu Michigan, pojazdy mogące poruszać się bez żywego kierowcy w znaczący sposób poprawią logistykę, wpłyną na bezpieczeństwo na amerykańskich drogach, ale również na tamtejszy rynek pracy.

Badania tego zjawiska przeprowadzono we współpracy między Uniwersytetami Michigan i Carnegie Mellon. Podsumowanie ich działań zebrano w pracy pt. „Wpływ automatyzacji na godziny pracy kierowców transportu długodystansowego w Stanach Zjednoczonych”. Opierał się on na założeniu istnienia „centrów przeładunkowych”. Oznacza to, że towary są transportowane z miejsca docelowego przez kierowców do oddalonego o maksymalnie 150 mil (240 kilometrów) centrum. I stamtąd w dalszą, dłuższą podróż, wyruszają już ciężarówką autonomiczną, bez kierowcy. Gdy docierają do kolejnego miejsca przeładunkowego to za kierownicą znów siada człowiek prowadzący do ostatecznego punktu docelowego.

Naukowcy twierdzą, że właśnie podobny model transportu będzie coraz powszechniejszy w bliskiej przyszłości. Ich zdaniem najlepiej wykorzysta potencjał możliwości pojazdów autonomicznych, dobrze radzących sobie w mało skomplikowanych i długich trasach, np. na autostradach. Natomiast tam, gdzie mogą być zawodne, jak podmiejskie skrzyżowania, inicjatywę przejmie człowiek.

Przeprowadzone badanie szacuje, że w wyniku tej rewolucji technologicznej obecną pracę może stracić nawet 0,5 osób. I chodzi tu zarówno o kierowców, jak i również personel, który obecnie świadczy im usługi w czasie długich podróży np. między obydwoma wybrzeżami USA. Ta grupa ludzi będzie musiała się przekwalifikować i szukać zatrudnienia w innych sektorach gospodarki.

zdnet.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA