fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiat„Agentura wpływu”, czyli jak zniszczyć państwo rękami jego własnych obywateli

„Agentura wpływu”, czyli jak zniszczyć państwo rękami jego własnych obywateli [RECENZJA]

Czy można, wykorzystując potęgę propagandy, sterować całymi społeczeństwami? Czy można zniszczyć wrogie państwo rękami jego własnych obywateli? Na te pytania w swoich wykładach w latach 70. i 80. XX w. odpowiadał zbiegły na Zachód agent KGB Jurij Bezmienow.

Jurij Bezmienow to sowiecki agent i były pracownik agencji informacyjnej Novosti, który jako oficer KGB pod przykrywką pracy dziennikarskiej prowadził działalność wywiadowczą. W 1970 r. z Indii, gdzie w stolicy kraju piastował stanowisko oficera prasowego ambasady ZSRR, uciekł do Kanady. Amerykanie zawdzięczają mu wiele wartościowych informacji dotyczących posunięć Związku Radzieckiego, a później także Rosji. Bezmienow to specjalista w dziedzinie metod dezinformacji i manipulacji. Znany jest również jako Tomas David Schuman lub Jurij Makiejew.

Jurij Aleksandrowicz Biezmienow urodził się w 1939 r. w Mytiszczi w ZSRR w rodzinie oficera radzieckiego, członka Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR i zarazem inspektora oddziałów w państwach satelickich ZSRR. Młody Bezmienow dzięki koneksjom rodzinnym miał otwartą drogę do pracy w służbach. Wykształcony w Instytucie Języków Wschodu w Moskwie, a potem w szkołach szpiegowskich, specjalizował się w kulturze i językach narodów Indii, gdzie później pracował pod przykrywką dziennikarza. Był jednym z wyróżniających się pracowników agencji informacyjnej Novosti w Indiach, będąc jednocześnie niezwykle skutecznym szpiegiem KGB. Celem tej agencji było tworzenie jednostronnych i zafałszowanych informacji przekazywanych zagranicznym mediom. Tego rodzaju działania KGB określało mianem „dezinformacji” i właśnie ich tajniki oraz cele, do jakich miały prowadzić opisuje Bezmienow ujawniając kulisy działań propagandowych sowieckiej agentury wpływu. W 1967 r. z polecenia komórki wywiadowczej KGB związał się z rosyjską telewizją propagandową Russia Today. Bezmienow stał się ekspertem w dziedzinie technik dezinformacji i dywersji ideologicznej.

Tak było do roku 1970, kiedy to Bezmienow zbiegł do Kanady. Jego ostatnim miejscem pracy była ambasada ZSRR w Indiach. W latach 70. i 80. i na początku lat 90. XX w. (Bezmienow zmarł w USA w 1993 r.) przekazał amerykańskim służbom wiele cennych informacji na temat działalności Związku Radzieckiego, a następnie Rosji w zakresie dezinformacji, przewrotu ideologicznego oraz technik wykorzystywanych do przejęcia kontroli nad atakowanym państwem. Swoje doświadczenia opisał w tekście pt. „Love Letter to America”. Swoją wiedzę przekazywał też w cyklach filmowych wykładów, w których opisywał techniki manipulacji, dezinformacji. Pokazywał, jak manipulować ludźmi i za pomocą kłamstw i półprawd osiągnąć morderczy cel, który polega na tym, by społeczeństwo wrogiego kraju kraj swój niszczyło w imię działania dla jego dobra.

Choć zmieniła się sytuacja geopolityczna na świecie, mechanizmy opisane w książce „Agentura wpływu” pozostają ciągle aktualne. Autor odsłania przed czytelnikiem nieznane kulisy działalności sowieckich służb specjalnych. Pokazuje, w jaki sposób KGB wpływało na opinię publiczną i świadomość całych narodów. Książka „Agentura wpływu” to ostrzeżenie przed propagandową machiną państwa totalitarnego, której siła może – kształtując poglądy społeczeństwa – działać na jego szkodę.

„Agentura wpływu” jest wielkim ostrzeżeniem przed ukrytą manipulacją, której celem jest zawładnięcie świadomością, a poprzez kierowanie opinią, kryteriami ocen i poglądami – podbicie całych państw i narodów. Patrząc na książkę z dzisiejszej perspektywy możemy wręcz mówić o takiej manipulacji, gdzie cały naród w imię postępu i cywilizacji skazuje się w istocie na…kolonializm i niewolnictwo. Byle miska była pełna, a w domu ciepło. Profesor Andrzej Nowak w recenzji napisał: „Ta książka dziś wydaje się jeszcze bardziej aktualna. Jak stworzyć chaos, konflikt wewnętrzny i sparaliżować wroga – czyli nas.”

Bezmienow wskazuje też na zagrożenia, jakie niosą ze sobą konflikty wewnętrzne, sztucznie podsycane przez agenturę, której funkcjonariusze zdają sobie sprawę, że dużo łatwiej jest zniewolić społeczeństwo skłócone i podzielone. Jakież to aktualne zwłaszcza dzisiaj – po 13 grudnia 2023 r.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

29 lutego o godzinie 18 w Instytucie Cervantesa w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie ks. prof. Andrzeja Witko pt: „Sztuka i wiara. Programy ikonograficzne w Sewilli w XVII i XVIII stuleciu”.

2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA