fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaŚwiat„Agentura wpływu”, czyli jak zniszczyć państwo rękami jego własnych obywateli

„Agentura wpływu”, czyli jak zniszczyć państwo rękami jego własnych obywateli [RECENZJA]

Czy można, wykorzystując potęgę propagandy, sterować całymi społeczeństwami? Czy można zniszczyć wrogie państwo rękami jego własnych obywateli? Na te pytania w swoich wykładach w latach 70. i 80. XX w. odpowiadał zbiegły na Zachód agent KGB Jurij Bezmienow.

Jurij Bezmienow to sowiecki agent i były pracownik agencji informacyjnej Novosti, który jako oficer KGB pod przykrywką pracy dziennikarskiej prowadził działalność wywiadowczą. W 1970 r. z Indii, gdzie w stolicy kraju piastował stanowisko oficera prasowego ambasady ZSRR, uciekł do Kanady. Amerykanie zawdzięczają mu wiele wartościowych informacji dotyczących posunięć Związku Radzieckiego, a później także Rosji. Bezmienow to specjalista w dziedzinie metod dezinformacji i manipulacji. Znany jest również jako Tomas David Schuman lub Jurij Makiejew.

Jurij Aleksandrowicz Biezmienow urodził się w 1939 r. w Mytiszczi w ZSRR w rodzinie oficera radzieckiego, członka Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR i zarazem inspektora oddziałów w państwach satelickich ZSRR. Młody Bezmienow dzięki koneksjom rodzinnym miał otwartą drogę do pracy w służbach. Wykształcony w Instytucie Języków Wschodu w Moskwie, a potem w szkołach szpiegowskich, specjalizował się w kulturze i językach narodów Indii, gdzie później pracował pod przykrywką dziennikarza. Był jednym z wyróżniających się pracowników agencji informacyjnej Novosti w Indiach, będąc jednocześnie niezwykle skutecznym szpiegiem KGB. Celem tej agencji było tworzenie jednostronnych i zafałszowanych informacji przekazywanych zagranicznym mediom. Tego rodzaju działania KGB określało mianem „dezinformacji” i właśnie ich tajniki oraz cele, do jakich miały prowadzić opisuje Bezmienow ujawniając kulisy działań propagandowych sowieckiej agentury wpływu. W 1967 r. z polecenia komórki wywiadowczej KGB związał się z rosyjską telewizją propagandową Russia Today. Bezmienow stał się ekspertem w dziedzinie technik dezinformacji i dywersji ideologicznej.

Tak było do roku 1970, kiedy to Bezmienow zbiegł do Kanady. Jego ostatnim miejscem pracy była ambasada ZSRR w Indiach. W latach 70. i 80. i na początku lat 90. XX w. (Bezmienow zmarł w USA w 1993 r.) przekazał amerykańskim służbom wiele cennych informacji na temat działalności Związku Radzieckiego, a następnie Rosji w zakresie dezinformacji, przewrotu ideologicznego oraz technik wykorzystywanych do przejęcia kontroli nad atakowanym państwem. Swoje doświadczenia opisał w tekście pt. „Love Letter to America”. Swoją wiedzę przekazywał też w cyklach filmowych wykładów, w których opisywał techniki manipulacji, dezinformacji. Pokazywał, jak manipulować ludźmi i za pomocą kłamstw i półprawd osiągnąć morderczy cel, który polega na tym, by społeczeństwo wrogiego kraju kraj swój niszczyło w imię działania dla jego dobra.

Choć zmieniła się sytuacja geopolityczna na świecie, mechanizmy opisane w książce „Agentura wpływu” pozostają ciągle aktualne. Autor odsłania przed czytelnikiem nieznane kulisy działalności sowieckich służb specjalnych. Pokazuje, w jaki sposób KGB wpływało na opinię publiczną i świadomość całych narodów. Książka „Agentura wpływu” to ostrzeżenie przed propagandową machiną państwa totalitarnego, której siła może – kształtując poglądy społeczeństwa – działać na jego szkodę.

„Agentura wpływu” jest wielkim ostrzeżeniem przed ukrytą manipulacją, której celem jest zawładnięcie świadomością, a poprzez kierowanie opinią, kryteriami ocen i poglądami – podbicie całych państw i narodów. Patrząc na książkę z dzisiejszej perspektywy możemy wręcz mówić o takiej manipulacji, gdzie cały naród w imię postępu i cywilizacji skazuje się w istocie na…kolonializm i niewolnictwo. Byle miska była pełna, a w domu ciepło. Profesor Andrzej Nowak w recenzji napisał: „Ta książka dziś wydaje się jeszcze bardziej aktualna. Jak stworzyć chaos, konflikt wewnętrzny i sparaliżować wroga – czyli nas.”

Bezmienow wskazuje też na zagrożenia, jakie niosą ze sobą konflikty wewnętrzne, sztucznie podsycane przez agenturę, której funkcjonariusze zdają sobie sprawę, że dużo łatwiej jest zniewolić społeczeństwo skłócone i podzielone. Jakież to aktualne zwłaszcza dzisiaj – po 13 grudnia 2023 r.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konstytucja 3 Maja nie była pierwszą w Europie? Wzorowała się na konstytucji Rzeczypospoliej Pawłowskiej

4 kwietnia 1791 roku, miesiąc przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Sejm Rzeczypospolitej uchwalił konstytucję (położonej na Wileńszczyźnie) Rzeczypospolitej Pawłowskiej – miniaturowej chłopskiej republiki założonej przez ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego. Ten wizjoner jako pierwszy w Europie ustanowił prawa znoszące pańszczyznę, nadające wolność osobistą oraz formę samorządu.
5 MIN CZYTANIA

Czy komiksowa Biblia stanie się hitem również w Polsce?

Twórcy komiksowi pracujący dla Marvela i DC Komiks po sukcesie komiksu „JEZUS” postanowili zilustrować całą Biblię. Komiksowa adaptacja Pisma Świętego podbiła serca fanów w USA. Czy okaże się hitem również nad Wisłą?
2 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA