fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaBiznesAmerykanie biją rekordy w sprzedaży broni, najwięcej kupuje Polska

Amerykanie biją rekordy w sprzedaży broni, najwięcej kupuje Polska

Sprzedaż amerykańskiej broni za granicę gwałtownie rośnie – w zeszłym roku osiągnęła rekordową wartość 238 miliardów dolarów. Popyt napędza wojna na Ukrainie. Najwięcej kupuje Polska.

Amerykański rząd bezpośrednio wynegocjował w ubiegłym roku sprzedaż broni o wartości 81 mld dolarów – podał Departament Stanu. To o 56 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2022. Resztę stanowiła sprzedaż bezpośrednia do innych krajów prowadzona przez amerykańskie firmy obronne.

Polska w czołówce nabywców

Jak wskazuje BBC, Polska, dążąca obecnie do rozbudowy swojej armii, dokonała jednych z największych zakupów amerykańskiej broni. Kupiliśmy m.in. helikoptery Apache za 12 mld dolarów, systemy rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS) za 10 mld dolarów i czołgi M1A1 Abrams za 3,75 mld dolarów – podał amerykański resort w raporcie. Polska wydała także 4 mld dolarów na zintegrowane systemy dowodzenia walką w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Tymczasem Niemcy zapłaciły Stanom Zjednoczonym 8,5 mld dolarów na helikoptery Chinook, Bułgaria 1,5 mld dolarów za pojazdy opancerzone Stryker, a Norwegia kupiła helikoptery wielozadaniowe o wartości miliarda dolarów. Z kolei Czechy kupiły odrzutowce F-35 i amunicję za 5,6 mld dolarów.

Raport pokazał także, że – z krajów pozaeuropejskich – Korea Południowa wydała 5 mld dolarów na odrzutowce F-35, Australia 6,3 mld dolarów na samoloty C130J-30 Super Hercules, a Japonia zawarła kontrakt o wartości miliarda dolarów na samolot obserwacyjny E-2D Hawkeye.

Sprzedaż broni narzędziem polityki

„Transfery broni i handel bronią to ważne narzędzia polityki zagranicznej USA, mające potencjalne długoterminowe konsekwencje dla bezpieczeństwa regionalnego i globalnego” – stwierdził Departament Stanu. Według szefa biura ds. transferu broni w departamencie, sprzedaż amerykańskiego sprzętu wzrosła także dzięki odwróceniu się krajów od Rosji, która od dziesięcioleci jest drugim po USA największym sprzedawcą broni.

Jak przypomina BBC, administracja prezydenta Joe Bidena argumentowała, że amerykańskie wsparcie dla Ukrainy pobudza krajową gospodarkę poprzez sprzedaż broni. Mimo to amerykańscy kongresmeni wydają się coraz bardziej skłonni do zakończenia bezpośredniego wsparcia dla Ukrainy, a wielu republikanów nalega, aby pomoc była powiązana z przeglądem amerykańskiej polityki imigracyjnej.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA