fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatAmerykanie zaniepokojeni postępami Chin w produkcji inteligentnych chipów

Amerykanie zaniepokojeni postępami Chin w produkcji inteligentnych chipów

Nowy telefon Huawei Mate 60 Pro wywołał zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych. Jest napędzany chipem SMIC 7 nm – wynika z analizy TechInsights dla Bloomberga. To by oznaczało, że Chiny poczyniły znaczące postępy w obchodzeniu amerykańskich sankcji i produkcji inteligentnych chipów.

Amerykanie obawiają się, że Chińczycy wykorzystają najnowsze osiągnięcia do zwiększenia swojego potencjału wojskowego. Administracja USA już w zeszłym roku wprowadziła ograniczenia eksportowe do Chin chipów do 14 nm. Do ograniczeń przyłączyły się Japonia i Holandia. Na czarną listę trafiły wcześniej firmy Huawei i SMIC.

Doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan twierdzi, że amerykański rząd bada dokładny skład procesora w nowym telefonie Huawei Mate 60 Pro. Niektórzy eksperci ostrzegają, że prowadzona pod przewodnictwem USA kampania blokująca dostęp Chin do najnowocześniejszych technologii może się nie powieść, jeśli Waszyngton nie podejmie bardziej zdecydowanych działań.

Chińczycy obchodzą ograniczenia?

Huawei i Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), chiński producent chipów, zbudowali 7-nanometrowy procesor do zasilania telefonu Mate 60 Pro. Zdaniem agencji Bloomberg to dowód na to, że Pekin notuje postępy w obchodzeniu amerykańskich sankcji, które mają ograniczyć Chinom dostęp do najnowszej technologii.

Na potrzeby analizy specjaliści TechInsights rozebrali smartfon Huawei. Znaleźli w nim chip Kirin 9000s, który został wyprodukowany w Chinach przez SMIC. Eksperci podkreślili, że procesor ma 7 nm, co wprost pokazuje, że chiński rząd czyni postępy w procesie budowy wewnętrznego ekosystemu chipów.

Na ten moment nie ma jednak pewności, czy oba koncerny będą w stanie produkować ten model chipów na dużą skalę lub po rozsądnych kosztach. Powstaje jednak pytanie o skuteczność amerykańskiego systemu sankcji zmierzającego do odcięcia Chin od technologii.

Huawei wypuściło Mate 60 Pro w ubiegłym tygodniu. Koncern zrobił to po cichu, czyli nie podał szczegółów specyfikacji telefonu, takich jak konstrukcja procesora czy prędkość połączenia bezprzewodowego. Testy przeprowadzone przez Bloomberga wskazują, że Mate 60 Pro może osiągać prędkość komórkową porównywalną z urządzeniami 5G, takimi jak najnowsze iPhone’y Apple’a.

Chiny aktywnie wspierają rozwój swojego sektora produkcji chipów. Żeby osiągnąć ten cel i niezależność w tym obszarze zamierzają uruchomić nowy, wspierany przez państwo fundusz inwestycyjny, który miałby pozyskać ponad 40 mld dolarów.

Money.pl, Bloomberg, South China Morning Post, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA