fbpx
środa, 15 maja, 2024
Strona głównaŚwiatAmerykanie zaniepokojeni postępami Chin w produkcji inteligentnych chipów

Amerykanie zaniepokojeni postępami Chin w produkcji inteligentnych chipów

Nowy telefon Huawei Mate 60 Pro wywołał zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych. Jest napędzany chipem SMIC 7 nm – wynika z analizy TechInsights dla Bloomberga. To by oznaczało, że Chiny poczyniły znaczące postępy w obchodzeniu amerykańskich sankcji i produkcji inteligentnych chipów.

Amerykanie obawiają się, że Chińczycy wykorzystają najnowsze osiągnięcia do zwiększenia swojego potencjału wojskowego. Administracja USA już w zeszłym roku wprowadziła ograniczenia eksportowe do Chin chipów do 14 nm. Do ograniczeń przyłączyły się Japonia i Holandia. Na czarną listę trafiły wcześniej firmy Huawei i SMIC.

Doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan twierdzi, że amerykański rząd bada dokładny skład procesora w nowym telefonie Huawei Mate 60 Pro. Niektórzy eksperci ostrzegają, że prowadzona pod przewodnictwem USA kampania blokująca dostęp Chin do najnowocześniejszych technologii może się nie powieść, jeśli Waszyngton nie podejmie bardziej zdecydowanych działań.

Chińczycy obchodzą ograniczenia?

Huawei i Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), chiński producent chipów, zbudowali 7-nanometrowy procesor do zasilania telefonu Mate 60 Pro. Zdaniem agencji Bloomberg to dowód na to, że Pekin notuje postępy w obchodzeniu amerykańskich sankcji, które mają ograniczyć Chinom dostęp do najnowszej technologii.

Na potrzeby analizy specjaliści TechInsights rozebrali smartfon Huawei. Znaleźli w nim chip Kirin 9000s, który został wyprodukowany w Chinach przez SMIC. Eksperci podkreślili, że procesor ma 7 nm, co wprost pokazuje, że chiński rząd czyni postępy w procesie budowy wewnętrznego ekosystemu chipów.

Na ten moment nie ma jednak pewności, czy oba koncerny będą w stanie produkować ten model chipów na dużą skalę lub po rozsądnych kosztach. Powstaje jednak pytanie o skuteczność amerykańskiego systemu sankcji zmierzającego do odcięcia Chin od technologii.

Huawei wypuściło Mate 60 Pro w ubiegłym tygodniu. Koncern zrobił to po cichu, czyli nie podał szczegółów specyfikacji telefonu, takich jak konstrukcja procesora czy prędkość połączenia bezprzewodowego. Testy przeprowadzone przez Bloomberga wskazują, że Mate 60 Pro może osiągać prędkość komórkową porównywalną z urządzeniami 5G, takimi jak najnowsze iPhone’y Apple’a.

Chiny aktywnie wspierają rozwój swojego sektora produkcji chipów. Żeby osiągnąć ten cel i niezależność w tym obszarze zamierzają uruchomić nowy, wspierany przez państwo fundusz inwestycyjny, który miałby pozyskać ponad 40 mld dolarów.

Money.pl, Bloomberg, South China Morning Post, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA