fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeAmerykański rząd zobowiązał Big Techy do przekazywania informacji o rozwoju AI

Amerykański rząd zobowiązał Big Techy do przekazywania informacji o rozwoju AI

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem podpisanym przez prezydenta USA Joe Bidena wpływowe koncerny technologiczne zajmujące się rozwojem sztucznej inteligencji (AI) będą zobowiązane do przekazywania rządowi wyników testów bezpieczeństwa związanych z tym obszarem.

Rozporządzanie wymaga od twórców systemów sztucznej inteligencji, które stwarzają ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego, gospodarki, zdrowia publicznego lub bezpieczeństwa USA, udostępniania tamtejszemu rządowi wyników ich testów bezpieczeństwa, zanim zostaną upublicznione. Nakazuje ono także agencjom rządowym ustalenie standardów tych testów i zajęcie się powiązanymi z nimi zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi, nuklearnymi i w obszarze cyberbezpieczeństwa.

– Aby zrealizować obietnice rozwoju sztucznej inteligencji i uniknąć ryzyka, musimy zarządzać tą technologią – mówił prezydent Joe Biden. – Sztuczna inteligencja w niewłaściwych rękach może ułatwić hakerom wykorzystanie luk w oprogramowaniu, dzięki któremu działa nasze społeczeństwo – dodał.

Lista życzeń biurokracji AI

Rozporządzenie wywołało mieszaną reakcję grup branżowych i handlowych zajmujących się AI. Według wielu opinii firmy technologiczne prawdopodobnie będą wzbraniać się przed udostępnianiem rządowi zastrzeżonych danych w obawie, że mogą zostać udostępnione konkurentom. Potrzebne jest według nich wprowadzanie mechanizmu egzekwowania prawa.

NetChoice, krajowe stowarzyszenie branżowe skupiające główne platformy technologiczne, określiło nowe prawo jako „listę życzeń biurokracji AI”, która w efekcie „uniemożliwi nowym firmom i konkurentom wejście na rynek i znacznie zwiększy władzę rządu federalnego nad amerykańskimi innowacjami”.

Nowe wytyczne wykraczają poza dobrowolne zobowiązania podjęte na początku roku przez firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, takie jak OpenAI, Alphabet i Meta Platforms , które zobowiązały się do znakowania wodnego treści generowanych przez sztuczną inteligencję, aby uczynić tę technologię bezpieczniejszą.

Reuter, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA