fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeAmerykański rząd zobowiązał Big Techy do przekazywania informacji o rozwoju AI

Amerykański rząd zobowiązał Big Techy do przekazywania informacji o rozwoju AI

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem podpisanym przez prezydenta USA Joe Bidena wpływowe koncerny technologiczne zajmujące się rozwojem sztucznej inteligencji (AI) będą zobowiązane do przekazywania rządowi wyników testów bezpieczeństwa związanych z tym obszarem.

Rozporządzanie wymaga od twórców systemów sztucznej inteligencji, które stwarzają ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego, gospodarki, zdrowia publicznego lub bezpieczeństwa USA, udostępniania tamtejszemu rządowi wyników ich testów bezpieczeństwa, zanim zostaną upublicznione. Nakazuje ono także agencjom rządowym ustalenie standardów tych testów i zajęcie się powiązanymi z nimi zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi, nuklearnymi i w obszarze cyberbezpieczeństwa.

– Aby zrealizować obietnice rozwoju sztucznej inteligencji i uniknąć ryzyka, musimy zarządzać tą technologią – mówił prezydent Joe Biden. – Sztuczna inteligencja w niewłaściwych rękach może ułatwić hakerom wykorzystanie luk w oprogramowaniu, dzięki któremu działa nasze społeczeństwo – dodał.

Lista życzeń biurokracji AI

Rozporządzenie wywołało mieszaną reakcję grup branżowych i handlowych zajmujących się AI. Według wielu opinii firmy technologiczne prawdopodobnie będą wzbraniać się przed udostępnianiem rządowi zastrzeżonych danych w obawie, że mogą zostać udostępnione konkurentom. Potrzebne jest według nich wprowadzanie mechanizmu egzekwowania prawa.

NetChoice, krajowe stowarzyszenie branżowe skupiające główne platformy technologiczne, określiło nowe prawo jako „listę życzeń biurokracji AI”, która w efekcie „uniemożliwi nowym firmom i konkurentom wejście na rynek i znacznie zwiększy władzę rządu federalnego nad amerykańskimi innowacjami”.

Nowe wytyczne wykraczają poza dobrowolne zobowiązania podjęte na początku roku przez firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, takie jak OpenAI, Alphabet i Meta Platforms , które zobowiązały się do znakowania wodnego treści generowanych przez sztuczną inteligencję, aby uczynić tę technologię bezpieczniejszą.

Reuter, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA