fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatAntyislamska i antyunijna prawica wygrywa wybory w Holandii

Antyislamska i antyunijna prawica wygrywa wybory w Holandii

Prawicowa i antyislamska Partia Wolności Geerta Wildersa zdobyła najwięcej głosów w holenderskich wyborach parlamentarnych i planuje stworzyć koalicję rządową. Jej zwycięstwo wstrząsnęło tamtejszą polityką.

Najnowsze informacje sondażowe nie pozostawiają wątpliwości, że Partia Wolności (PVV) z 35 mandatami pozostawiła konkurentów daleko za sobą. Zjednoczona lewica holenderska (PvdA/GroenLinks), według tych danych, miałaby uzyskać 25 mandatów, a liberałowie (VVD) – 24.

„PVV nie może być dłużej ignorowane. Będziemy rządzić” – mówił po ogłoszeniu wyników Geert Wilders. Aby jednak spełnić swoje zobowiązanie bycia „premierem wszystkich” będzie musiał przekonać inne partie, by dołączyły do jego koalicji. Celem jest zagwarantowanie 76 mandatów w 150-osobowym parlamencie.

Pieter Omtzigt, najpopularniejszy polityk kraju i lider partii Nowa Umowa Społeczna (NSC), która zdobyła 20 mandatów, zasugerował już współpracę z PVV. Podobnie Carolin van der Plas, liderka farmerskiej partii BBB, która zwyciężyła w marcowych wyborach samorządowych, a obecnie zdobyła 7 mandatów.

Lewica i muzułmanie zaniepokojeni

Niderlandzka lewica i przedstawiciele społeczności muzułmańskiej są zaniepokojeni wynikiem wyborów. Były przywódca Zielonych (GroenLinks) Jesse Klaver mówi o szoku spowodowanym wynikiem i dodaje, że „wygrała partia, która wyklucza tak wiele osób”. Frans Timmermans, który przewodzi zjednoczonej lewicy, także nie krył emocji: „będziemy bronić demokracji” – powiedział i wezwał do silniejszej konsolidacji po lewej stronie sceny politycznej. „Zajmijmy wspólne stanowisko przeciwko dyskryminacji, wykluczeniu i biedzie” – podkreślał.

Jednak najbardziej zaniepokojone są niderlandzkie organizacje muzułmańskie, ponieważ PVV nie kryje swojego antyislamskiego nastawienia. Habib el Kaddouri z Partnerstwa na rzecz Marokańskich Holendrów (SMN) mówił o „nasilonym lęku” po wygranej PVV.

Wilders w Holandii budzi duże kontrowersje ze względu na swoje zdecydowane poglądy w kwestii muzułmanów. Stanowczo opowiada się za zakazem noszenia nikabu i burki w miejscach publicznych. Jest także zdecydowanym krytykiem Unii Europejskiej, z której chciałby wyprowadzić kraj. Jednak w ostatnim czasie używa łagodniejszego języka.

Gazetaprawna.pl, BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA