fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiApel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.

Pierwsza z nich to projekt zmian w składce zdrowotnej. Niedawno Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Zdrowia przedstawiło założenia do tego projektu. Rzecznik MŚP ocenia te założenia pozytywnie. Zastrzega równocześnie, że finalna wersja projektu powinna zostać skonsultowana ze środowiskiem przedsiębiorców. Chodzi o to, aby była ona przyjazna biznesowi i odzwierciedlała złożoną w kampanii obietnicę przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej, która powinna być częściowo odliczana od podatku lub też wysokość, której nie powinna być dotkliwa dla firm.

Adam Abramowicz zaznaczył, że z niepokojem odnotowuje głosy krytyczne wobec projektu przygotowanego przez resorty finansów i zdrowia. Mogą one zablokować obiecane przedsiębiorcom zmiany lub też nadać im kształt niekorzystny dla firm. „Przypominam – pisze rzecznik MŚP – że dotrzymanie przez koalicję rządową obietnic składanych przedsiębiorcom podczas kampanii wyborczej to warunek odbudowy ich zaufania do państwa i rządu”.

Drugą z ważnych dla przedsiębiorców obietnic wyborczych było przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia choroby pracownika. Dla firm z sektora MŚP konieczność opłaty chorobowego przez 33 pierwszych dni choroby pracownika to bardzo duże obciążenie, które niejednokrotnie prowadzi do zapaści finansowej, a w konsekwencji zawieszenia lub likwidacji działalności firmy. Jak przypomina rzecznik MŚP, Polska należy do tych krajów Unii Europejskiej, w których pracodawca najdłużej obciążony jest obowiązkiem wypłacania pracownikowi zasiłku chorobowego.

„Dlatego w imieniu polskich przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP, zwracam się do Pana Premiera z apelem o pilne podjęcie prac nad zmianą szkodliwych z gospodarczego punktu widzenia przepisów” – pisze Adam Abramowicz.

Źródło: Biuro Rzecznika MŚP

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

Kolejny pomysł na składkę zdrowotną

Polska 2050 zaproponowała swoją wersję reformy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracujących na etacie. Stawka miałaby być uzależniona od przychodów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA