fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatArabia Saudyjska gospodarzem szczytu na temat Ukrainy

Arabia Saudyjska gospodarzem szczytu na temat Ukrainy

Arabia Saudyjska przygotowuje się do zorganizowania szczytu poświęconego planowi pokojowemu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – poinformował Andrij Jermak, szef sztabu ukraińskiego prezydenta. Zaproszenie miało otrzymać 30 krajów. Nie ma wśród nich Rosji. Udział w spotkaniu ma wziąć Polska.

„The Wall Street Journal”, który jako pierwszy doniósł o szczycie, powołując się na „dyplomatów zaangażowanych w dyskusję”, napisał, że rozmowy odbędą się 5 i 6 sierpnia w mieście Dżudda z udziałem około 30 krajów. Wśród zaproszonych miały znaleźć się kraje zachodnie i rozwijające się.

Ukraiński 10-punktowy plan pokojowy obejmuje m.in. przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie wojsk rosyjskich, uwolnienie wszystkich więźniów, trybunał dla odpowiedzialnych za agresję i gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Dziennik napisał, że ukraińscy i zachodni urzędnicy mają nadzieję, iż wspólne działania mogą zakończyć się szczytem pokojowym jeszcze w tym roku, na którym światowi przywódcy podpiszą wspólne zasady rozwiązania konfliktu.

Polska potwierdziła udział w szczycie

Według agencji Associated Press Rosja nie została zaproszona na szczyt. Wielka Brytania, RPA, Polska i UE potwierdziły już swoją obecność, zrobił to także doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

Zachodni dyplomaci mówią nieoficjalnie, że Arabia Saudyjska została wybrana na gospodarza tej rundy rozmów częściowo w nadziei przekonania Chin do udziału. Mają one bliskie powiązania z Arabią Saudyjską. Same Chiny nie skomentowały na razie wydarzenia.

Rosja zapowiedziała, że będzie uważnie śledzić rozmowy w Arabii Saudyjskiej. – Trzeba w pełni zrozumieć, jakie są postawione cele postawione i o czym tak naprawdę organizatorzy planują rozmawiać – powiedział rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, dodając, że wszelkie próby promowania pokojowego rozwiązania „warte są pozytywnej oceny”. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział niedawno, że nie może być zawieszenia broni, w czasie gdy siły ukraińskie są „w ofensywie”.

Arabia Saudyjska chce podnieść swoją pozycję

Planowany szczyt następuje po wizycie prezydenta Zełenskiego na szczycie Ligi Arabskiej w Dżuddzie w maju. Miał tam wywierać nacisk na te kraje, by poparły Kijów. Narody arabskie i latynoamerykańskie w dużej mierze pozostały neutralne w konflikcie, częściowo z powodu ich powiązań wojskowych i gospodarczych z Moskwą i panujących tam nastrojów antyamerykańskich.

Arabia Saudyjska utrzymuje również bliskie stosunki z Rosją w ramach grupy OPEC+. Ale prowadzenie takich rozmów pomaga podnieść rangę saudyjskiego następcy tronu – księcia Mohammeda bin Salmana, który osiągnął niedawno, przy współpracy Chin, porozumienie ze śmiertelnym wrogiem Iranem.

W czasie wojny pojawiły się wcześniej inne plany pokojowe, przygotowały je osobno m.in. Chiny, Indonezja i kraje afrykańskie. Nad planem pokojowym pracuje także papież Franciszek.

Aljazeera.com, Politico.eu, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Indie zyskują inwestycje kosztem Chin

Z raportu firmy analitycznej Rhodium Group wynika, że ​​firmy amerykańskie i europejskie przenoszą inwestycje z Chin na inne rynki rozwijające się, przy czym zdecydowana większość kapitału zagranicznego przenosi się do Indii, a w dalszej kolejności do Meksyku, Wietnamu i Malezji.
2 MIN CZYTANIA

Alternatywa dla chińskiego Jedwabnego Szlaku? Powstaje szlak Indie-Bliski Wschód-Europa

Prezydent USA Joe Biden wraz z przywódcami Indii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosili na szczycie G20 w Indiach uruchomienie nowego szlaku handlowego łączącego Indie z Bliskim Wschodem i Europą za pośrednictwem kolei i portów. Biały Dom stwierdził, że projekt zapoczątkuje „nową erę komunikacji (connectivity)”.
2 MIN CZYTANIA