fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeAukcja 5G w Polsce rozstrzygnięta. Budżet zarobi prawie 2 miliardy!

Aukcja 5G w Polsce rozstrzygnięta. Budżet zarobi prawie 2 miliardy!

Urząd Komunikacji Elektronicznej sfinalizował aukcję na zakup przez operatorów kolejnych częstotliwości, które zostaną wykorzystane do tworzenia usług w standardzie 5G.

Urząd Komunikacji Elektroniczne ogłosił zwycięzców aukcji częstotliwości. W ramach procesu wyboru operatorów odbyło się 17 rund trwających w sumie 3 dni. Przedmiotem licytacji były bloki po 100 MHz w zakresie częstotliwości 3400-3800 MHz. Cena wywoławcza każdego bloku wynosiła 450 mln złotych. 

Finalnie zwycięzcami zostały doskonale znani Polakom dostarczyciele usług telekomunikacyjnych: Polkomtel (właściciel sieci Plus), P4 (Play), Orange i T-Mobile. 

Budżet zasili pokaźna suma

W sumie operatorzy zapłacili 1,9 mld złotych, które zasilą krajowy budżet. Firmy są zobowiązane do realizacji opłaty do 14 dni od otrzymania oficjalnej decyzji przyznania częstotliwości. 

Zwycięzcy aukcji zostali zobowiązani do realizacji określonych działań mających zapewnić na terytorium Polski usługi 5G przy wykorzystaniu otrzymanych możliwości. 

Tym samym operatorzy deklarują, że za maksymalnie 60 miesięcy 99 proc. gospodarstw domowych będzie dysponowało łączem internetowym o przepustowości 95Mb/s. Podobne parametry w tym samym czasie będą dostępne na 90 proc. powierzchni całego kraju. 

uke.gov.pl, PAP
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA