fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeAukcja 5G w Polsce rozstrzygnięta. Budżet zarobi prawie 2 miliardy!

Aukcja 5G w Polsce rozstrzygnięta. Budżet zarobi prawie 2 miliardy!

Urząd Komunikacji Elektronicznej sfinalizował aukcję na zakup przez operatorów kolejnych częstotliwości, które zostaną wykorzystane do tworzenia usług w standardzie 5G.

Urząd Komunikacji Elektroniczne ogłosił zwycięzców aukcji częstotliwości. W ramach procesu wyboru operatorów odbyło się 17 rund trwających w sumie 3 dni. Przedmiotem licytacji były bloki po 100 MHz w zakresie częstotliwości 3400-3800 MHz. Cena wywoławcza każdego bloku wynosiła 450 mln złotych. 

Finalnie zwycięzcami zostały doskonale znani Polakom dostarczyciele usług telekomunikacyjnych: Polkomtel (właściciel sieci Plus), P4 (Play), Orange i T-Mobile. 

Budżet zasili pokaźna suma

W sumie operatorzy zapłacili 1,9 mld złotych, które zasilą krajowy budżet. Firmy są zobowiązane do realizacji opłaty do 14 dni od otrzymania oficjalnej decyzji przyznania częstotliwości. 

Zwycięzcy aukcji zostali zobowiązani do realizacji określonych działań mających zapewnić na terytorium Polski usługi 5G przy wykorzystaniu otrzymanych możliwości. 

Tym samym operatorzy deklarują, że za maksymalnie 60 miesięcy 99 proc. gospodarstw domowych będzie dysponowało łączem internetowym o przepustowości 95Mb/s. Podobne parametry w tym samym czasie będą dostępne na 90 proc. powierzchni całego kraju. 

uke.gov.pl, PAP
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA