Australijski rząd i gigant telekomunikacyjny Telstra zdecydowały o zakupie spółki telekomunikacyjnej Digicel Pacific. Firma zatrudnia 1700 osób w Papui Nowej Gwinei, Fidżi, Samoa, Vanuatu i Tahiti. Posunięcie to jest postrzegane jako blokowanie wpływów Chin, ponieważ firma odgrywa strategiczną rolę w obszarze telekomunikacji w regionie.

Telstra nazwała umowę o wartości 1,6 miliarda dolarów amerykańskich „wyjątkową i bardzo atrakcyjną komercyjną okazją do zwiększenia obecności w regionie”. Według Telstry, rząd australijski zwrócił się do niej o „doradztwo techniczne w związku z firmą Digicel Pacific”, która jest „kluczowa dla telekomunikacji w regionie”. Następnie zgodził się ion sfinansować większość oferty – poinformowała Telstra.

Przyszłość firmy Digicel Pacific od miesięcy jest przedmiotem spekulacji. W zeszłym roku zaprzeczyła doniesieniom, jakoby prowadziła rozmowy w sprawie sprzedaży swojej pacyficznej części państwowemu China Mobile. Dla Państwa Środka byłby to łakomy kąsek zwiększający autorytet i pozycję Chin w regionie. „Digicel jest głównym graczem na Pacyfiku, a Australia postrzega go jako strategiczny atut, który nie może wpaść w ręce Chin” – powiedział Jonathan Pryke z Lowy Institute, think tanku z siedzibą w Sydney.

W obliczu eskalacji w napięć z Chinami w ostatnim czasie Australia zwiększyła swoją obecność na Pacyfiku. Działania te obejmują przeznaczenie 1,5 mld USD na inwestycje w projekty infrastrukturalne w regionie, a także przystąpienie do grupy Quad z USA, Indiami i Japonią oraz paktu bezpieczeństwa Aukus z USA i Wielką Brytanią.

W 2018 r. Australia sfinansowała również w dużej części kabel do Morza Koralowego o długości 4700 km, aby uniemożliwić ułożenie go chińskiej firmie telekomunikacyjnej Huawei Technologies. Obecnie pomaga również w finansowaniu podmorskiego kabla światłowodowego dla Palau.

Chińska kontrola nad sieciami telekomunikacyjnymi od dawna jest przedmiotem obaw Waszyngtonu i jego sojuszników. Doprowadziły one do zakazania Huawei i innym chińskim firmom dostarczania linii telefonicznych i sieci 5G do wielu krajów, w tym do USA, Wielkiej Brytanii i Australii.

BBC/KR

Poprzedni artykułSeniorzy z mniejszymi długami
Następny artykułUOKiK zapowiada kontrole w sprawie ASF