fbpx
wtorek, 30 kwietnia, 2024
Strona głównaForum inwestycjiAustralia kupuje Telecom na Pacyfiku. W obawie przed Chinami

Australia kupuje Telecom na Pacyfiku. W obawie przed Chinami

Australijski rząd i gigant telekomunikacyjny Telstra zdecydowały o zakupie spółki telekomunikacyjnej Digicel Pacific. Firma zatrudnia 1700 osób w Papui Nowej Gwinei, Fidżi, Samoa, Vanuatu i Tahiti. Posunięcie to jest postrzegane jako blokowanie wpływów Chin, ponieważ firma odgrywa strategiczną rolę w obszarze telekomunikacji w regionie.

Telstra nazwała umowę o wartości 1,6 miliarda dolarów amerykańskich „wyjątkową i bardzo atrakcyjną komercyjną okazją do zwiększenia obecności w regionie”. Według Telstry, rząd australijski zwrócił się do niej o „doradztwo techniczne w związku z firmą Digicel Pacific”, która jest „kluczowa dla telekomunikacji w regionie”. Następnie zgodził się ion sfinansować większość oferty – poinformowała Telstra.

Przyszłość firmy Digicel Pacific od miesięcy jest przedmiotem spekulacji. W zeszłym roku zaprzeczyła doniesieniom, jakoby prowadziła rozmowy w sprawie sprzedaży swojej pacyficznej części państwowemu China Mobile. Dla Państwa Środka byłby to łakomy kąsek zwiększający autorytet i pozycję Chin w regionie. „Digicel jest głównym graczem na Pacyfiku, a Australia postrzega go jako strategiczny atut, który nie może wpaść w ręce Chin” – powiedział Jonathan Pryke z Lowy Institute, think tanku z siedzibą w Sydney.

W obliczu eskalacji w napięć z Chinami w ostatnim czasie Australia zwiększyła swoją obecność na Pacyfiku. Działania te obejmują przeznaczenie 1,5 mld USD na inwestycje w projekty infrastrukturalne w regionie, a także przystąpienie do grupy Quad z USA, Indiami i Japonią oraz paktu bezpieczeństwa Aukus z USA i Wielką Brytanią.

W 2018 r. Australia sfinansowała również w dużej części kabel do Morza Koralowego o długości 4700 km, aby uniemożliwić ułożenie go chińskiej firmie telekomunikacyjnej Huawei Technologies. Obecnie pomaga również w finansowaniu podmorskiego kabla światłowodowego dla Palau.

Chińska kontrola nad sieciami telekomunikacyjnymi od dawna jest przedmiotem obaw Waszyngtonu i jego sojuszników. Doprowadziły one do zakazania Huawei i innym chińskim firmom dostarczania linii telefonicznych i sieci 5G do wielu krajów, w tym do USA, Wielkiej Brytanii i Australii.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA